4p

Egyelőre békésen megférnek egymás mellett a videómegosztók és a kereskedelmi tévék, derült ki az Internet Hungary második napján rendezett egyik kerekasztal-beszélgetésből. A csatornák szerint a "civil tartalmak" beemelése náluk is megkezdődött, és a jövőben a két platform össze fog érni. Mfor.hu beszámoló.

A mobil mindent visz?

Miskolczi Csaba (Videobomb) úgy látja, hogy az interaktivitás az, ami óriási differenciát jelent a hagyományos tévézés és a netes között, erre pedig ma még nincsenek felkészülve a csatornák. Jelenleg ugyanakkor úgy véli, hogy a videómegosztók - főleg itthon - a televíziók közelébe sem érhetnek. A néhány százezres hazai felhasználói tábor még csak ismerkedik a lehetőségekkel, így a tévézéssel töltött időt csupán csökkentik a YouTube-ra és magyar társaira szánt percek, de ki nem váltják a televíziót. Mint azt Miskolczi Csaba elmondta, vitathatatlan, hogy a speciális oldalakon eltöltött idő növekszik, egy-egy felhasználó átlagosan 8-10 kisfilmet tekint meg és napi 20-30 percet tölt az oldalakon.

Médiafogyasztás a mobilon

Pohly Ferenc (Videa) szerint az on-demand szolgáltatás (a műsoridőhöz kötött televízióadással szemben a néző által kívánt időpontban lehívható és lejátszható mozgókép szolgáltatások összefoglaló neve) a videómegosztók nagy előnye, amit a tévék még évekig nem fognak tudni nyújtani. A tévé versus videóletöltő kérdés ugyanakkor a mobilszélessáv terjedésével új aspektusba kerülhet. Szerinte néhány év múlva a telefonján az emberek többsége bárhol tud majd különböző műsorokat nézni. Kolosi Péter szerint ugyanakkor az elvi lehetőségek nem biztos, hogy a gyakorlatban is beigazolódnak, filmet például otthon fognak nézni az emberek, nem a buszmegállóban.

Balázsi György (T-Molbile) szerint küszöbön toporog az új világ (például a dvbh technológia), és a készülékgyártók már ennek megfelelően fejlesztenek. A technika egy-két éven belül általánosan alkalmas lesz a mobil tartalomfogyasztásra, a nagy kérdés szerinte inkább az, hogy valóban akarnak-e mobilon tévézni az emberek. A világban az új technológiák áttörésére és megbukására több példa is adódik, az USA-ban például hódít a tivo, miközben Európában döcög a digitális tévézés és az iptv (ez utóbbi elterjedése eddig itthon bukásnak tekinthető). A mobiltévé kapcsán szintén ellentmondásos trendeket figyelhetünk meg, a dél-koreaiak imádják, míg a mobiltechnológiát tekintve hasonló fejlettségű finneknél kudarcot vallottak vele a szolgáltatók.

A mai fiatalok kezében a döntés

Balázsi György szerint mindenesetre a sikeres mobilszolgáltatások titka, hogy azonnal tudják nyújtani a felhasználóknak azt, amit akarnak, legyen szó beszélgetésről, vagy éppen adattovábbításról. Ugyanakkor éppen az ilyen irányú igények kapcsán sok a bizonytalanság. Az látszik, hogy a fiatalok az új technológiákra, kommunikációs csatornákra rendkívül fogékonyak. Erre reagálva Kolosi úgy vélte, hogy a fiatalok médiafogyasztása már most is más, kevesebbet néznek tévét. Ha használják, akkor is gyakran párhuzamosan más médiumokkal. Egy évtized múlva ugyanakkor ez a dinamikus, nyitott korosztály lesz a hirdetők fő célcsoportja, őket próbálják majd megcélozni a tartalomszolgáltatók, legyen szó tévéről vagy internetről.

Fontos kérdés, hogy addig mennyire tudják ezeket a nem professzionális tartalmakat a televíziós csatornák integrálni saját programjaikba. Ez ugyanis némiképp egy új szerep, bár nem rugaszkodik el teljesen a klasszikus sajtóelvektől. A bemutatott anyagok szerkesztése, ellenőrzése ugyanis a nézők, felhasználók szempontjából értéket jelent. Ezzel ellentétes folyamatok is vannak (elsősorban az angolszász világban), amikor az internet segítségével a politikusok, vállalatok közvetlenül az embereket (szavazókat, fogyasztókat, stb.) szólítják meg. Az újságírók ilyenkor kikerülnek a folyamatokból, és a klasszikus médiumok szerepe is csökkenhet. Kérdés, hogy a közelgő amerikai elnökválasztás ezt a folyamatot (aminek a gyakran emlegetett YouTube-on számos jele van) mennyire erősíti fel, illetve a tengerentúli trendek mikor érvényesülnek nálunk is.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!