4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Egyszerre két, egymással összefüggő üzlettel erősíti pozícióit a közép-kelet-európai piacon a Richter. A cég 231 milliárd forint értékű tranzakció keretében társul a legnagyobb lengyel generikus gyógyszergyártóval, a Polpharmával, emellett 22 milliárd forintért megveszi az Akrihin orosz gyógyszeripari céget. Cserébe a magyar vállalat tulajdonának több mint negyede a Genefar BV befektetési társaságé lesz. Mfor.hu tudósítás.

Bogsch Erik: irány Lengyelország!

A Richter Gedeon Nyrt. társulni kíván a lengyel Polpharma generikus gyógyszergyártó céggel, jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogsch Erik, a magyar vállalat vezérigazgatója.

231 milliárdos üzlet

A tranzakció értéke 231 milliárd forint, amit a Richter tőkeemelés útján, több mint hatmillió új részvény kibocsátásával egyenlít ki. Az értékpapírok a Polpharma tulajdonosának, a Genefar BV tulajdonába kerülnek majd.

Ezen ügylet révén a befektetési társaság 25 százalékos részesedést szerez majd a Richterben, a magyar cég pedig a Polpharma részvényeinek 99,65 százalékát fogja birtokolni. A cég vezetése egyidejűleg vizsgálja annak lehetőségét, hogy a Richter-részvényeket a varsói tőzsdére is bevezessék.

A legnagyobb a térségben 

Az előnyökkel kapcsolatban Bogsch Erik kiemelte: a megaüzlettel Közép-Kelet-Európa legnagyobb gyógyszeripari csoportja jön létre, 923 milliárd forintos piaci kapitalizációval. Az ily módon megnövekedett Richter a remények szerint vezető szerephez jut majd kulcsfontosságú piacain és tovább erősíti meglévő kereskedelmi hálózatát. (A magyar cégnek már van egy leányvállalata Lengyelországban.)

A vezérigazgató szerint Lengyelország mintegy negyven százalékos részarányával és 38 milliós népességével Közép-Kelet-Európa legnagyobb, s egyben legvonzóbb piaca. Ráadásul az ottani piac jó növekedési lehetőségeket kínál, stabilabb a magyarnál, s nem várhatók az országban komoly gazdasági megszorítások sem, tette hozzá Bogsch Erik.

Másrészt a társulás révén az eddiginél jóval szélesebb lesz a Richter termékportfóliója, hiszen a két cég között ilyen tekintetben csak minimális az átfedés. Harmadrészt – mint azt a vezérigazgató elmondta - nagyobb piaci mérete vonzóbb liszenszpartnerré teszi a társaságot a régióban.  

Ami a pénzügyi hatásokat illeti, a remények szerint az üzlet nyomán már az első évben nő a hatékonyság és javul az eredmény. A bevételnövekedés és a költségmegtakarítás révén jelentkező szinergiahatást Bogsch Erik mintegy 35 millió dollárra becsülte.

Orosz cég 22 milliárdért

A Richter emellett az orosz piacon is beleerősít: 22 milliárd forintért megszerzi az OAO Akrihin mintegy nyolcvan százalékát. A tranzakció érdekessége, hogy a vételárat mintegy 600 ezer új részvény kibocsátásával egyenlíti ki, amelyek a Polpharma fent említett tulajdonosa, a Genefar BV birtokába fognak kerülni. A két üzlet lezárultával a lengyel befektetői csoport 26,75 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik majd a megnövekedett alaptőkéjű Richterben.

Az Akrihin a legnagyobb öt oroszországi gyógyszergyártó egyike, az ottani piacon több mint hetven éve jelenlévő márkaneveket birtokol. Árbevétele 2006-ban 63 millió dollár volt. Bogsch Erik szerint az akvizíció jelentősen hozzájárul majd a magyar cég oroszországi tevékenységének kiterjesztéséhez, s részesedése a jelenlegi 3,2-ről 4,1 százalékra nő majd az ottani piacon. 

Veresnek már szóltak

Ami a közeljövőbeni történéseket illeti, a Richter december 18-ra rendkívüli közgyűlést hívott össze, amelyen a részvényesek jóváhagyhatják az üzletet. Amennyiben a cég a kormányzati és piacszabályozási engedélyeket is megszerzi, akkor a tranzakció 2008 első negyedévében lezárulhat. Az orosz vállalat felvásárlására csak ezután kerül majd sor.        

A kormányzati engedélyekkel kapcsolatban Bogsch Erik annyit közölt: Veres János pénzügyminisztert már tájékoztatták a történésekről, s bíznak támogatásában.  Mint ismert, a magyar állam jelenleg 25 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a Richterben. 

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!