1p

Nincs még egy ember, aki annyiszor nem kapta meg a közgazdasági Nobel-díjat, mint John Kenneth Galbraith. Utoljára 2003-ban jelölték, 94 esztendős korában. A XX. század egyik legnagyobb közgazdászát szombaton tüdőgyulladás vitte el, olvasható a Népszabadságban.

A kanadai születésű közgazdász 1937 óta amerikai állampolgár volt. Roosevelttől Clintonig valamennyi demokrata párti elnöknek és elnökjelöltnek tanácsadója volt. Az utóbbi évtizedekben szenvedélyesen vitatkozott az újabban reaganomicsnak hívott, "szabadpiaci" iskolával (ennek propagálói sorra Nobel-díjat kaptak) és a neokonzervatívokkal. Egyik híres mondása szerint "a kapitalizmusban az egyik ember kizsákmányolja a másikat, a szocializmusban ez pont fordítva van".

Tanártársa a mondabeli Sziszüphoszhoz hasonlította, aki kitartóan görgeti felfelé a követ, de az amerikai individualizmus túlságosan meredek lejtő, a szikla folyton visszagurul. Galbraith megismerkedett John Maynard Keynes elméletével, s úgy vélte: az anyagi javaknak egy szűk réteg kezében való koncentrációja árt a közérdeknek, és a szabályozatlan piac óhatatlanul társadalmi feszültséghez, sőt robbanáshoz vezet, számol be a Népszabadság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!