2p

William Rosenberg a Dunkin Donuts alapítója 86 éves korában meghalt. A világ legnagyobb kávé és péksütemény-láncának alapítója kapcsán az egyik lap kedvesen úgy jellemezte a néhai vállalkozót, mint az egyetlen ember, aki a semmi körül - a fánk közepe - birodalmat épített.

Rosenberg a céget 1948-ban mindössze 2500 dollárból alapította, amelyből ráadásul 1000 dollárt kölcsön kapott. Ebből „hizlalta” a fánkgyárat egy világszerte 5000 egységből álló büfébirodalommá, amelyek között a Dunkin' Donuts mellett a Baskin-Robbins fagylaltozók, és a Topos brand alatt futó szendvicsbárok találhatóak meg.

A cég alapítás ideáját a háborút követően a gyári munkások ellátása adta, ez a réteg ugyanis jelentős fogyasztója volt a kávénak, a süteményeknek, és a szendvicseknek. Az eredetileg Open Kettle névre hallgató bolt a Massachusetts állambeli Quincy ezeket kínálta, ám már akkor is feltűnt, hogy Rosenberg cége a fánkokra specializálta magát. A kézzel gyártott tradicionális süteményféléből nem kevesebb, mint 52-féle készült azóta. A vállalkozás 1950-en vette fel a Dunkin' Donuts nevet.

Ellentétben a más sztárrá avanzsált gyorsétterem mogulokkal, mint a McDonalds' alapító Ray Kroc, vagy KFC-s Colonel Sanders, nem hajszolta a népszerűséget, nem kereste a csillogást. Ehelyett szorgosan hizlalta ügyfeleit - a rendőröket és más hűséges fogyasztókat - és velük a hálózatát. Az üzleti áttörést mégis az a pillanat hozta el, amikor a franchise ötlete kipattant a fejéből. Az első ilyen üzlet 1955-ben nyílik, majd a hasonló boltok ezután gombamód szaporodtak. 1963-ban már 100 Dunkin' Donuts bolt van az USA-ban.

A céget 1968-ban viszik a tőzsdére, majd 1970-ben megnyitja első külföldi egységét Japánban. Az események ezután igencsak felgyorsultak, hiszen ’79 már 1000, 90-ben pedig 2000, jellegzetes lila-narancssárga cégért találni világszerte. 1992-ben a 3000, 95-ben 1000. külföldi egységnek örül a Dunkin. Két éve nyílt meg az 5000. Dunkin' Donuts. Magyarországon rövid ideig volt jelen az egyébként a világ 32 országában érdekelt fánk-hálózata. Az 5 budapesti egységet a 90-es évek közepén olvasztották a Bon-bon Hemingway üzletekbe.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!