A büntetés mértékéről később döntöttek volna, de a vádlottnak nagy esélye volt arra, hogy élete hátralevő részét börtönben töltse. A 64 éves Layt mindenekelőtt értékpapírcsalásban történő összejátszásban találták bűnösnek. Lay, valamint a korábbi vezérigazgató, Jeffrey Skilling 2004 júliusában adta fel magát a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) illetékeseinek, miután ellenük is vádat emeltek a céget csődbe juttató pénzügyi visszaélések miatt.
A januárban kezdődött tárgyalás során
Lay elmondta: 2001 végén ő jogosan állította a cég alkalmazottainak és részvényeseinek, hogy soha ilyen erős még nem volt a vállalat. A per során Jeffry Skilling volt vezérigazgató is hasonlóan nyilatkozott a bíróság előtt. Lay az ügyészek szerint hat esetben követett el csalást és visszaélést, míg Skilling esetében 28 ügyben emeltek vádat csalás és üzleti titkokkal való üzérkedés miatt.
A mélyrepülés
A texasi székhelyű, 1985-ben alapított Enron 2001 decemberében jelentett csődöt, és ezzel nem csupán több ezer állás szűnt meg, hanem semmivé foszlottak az alkalmazottak Enron-részvényekben tartott nyugdíjcélú megtakarításai is. Az összeomlás azért következett be, mert a cég üzleti mérlegéből sokáig nem tűntek ki azok az egyre halmozódó adósságok, amelyek a veszteségesnek bizonyult "partnerségi megállapodásokból" - adóparadicsomokban bejegyzett offshore cégekhez történt tőkekihelyezésekből - keletkeztek.
Mozgalmas élet
Kenneth Lay 1942 április 15-én született Tyrone-ban. Apja baptista lelkészi kinevezése előtt kályhákkal kereskedett. A későbbi Enron alapító újságot árult és füvet nyírt, hogy segítse családját. A Missouri Egyetem elvégzése után az Exxon Mobil-hoz került, majd a Pentagonnál dolgozott. Ezt követően több energiaipari vállalatnál is tevékenykedett, 1985-ben a houstoni gázvállalatnál dolgozott. A társaság az omahai InterNorth-al egyesült, s megalakították az Enront, ahol Lay rögtön elnök-vezérigazgatói posztra került.
Több megoldatlan kérdés is nyitva maradt, így többek között az is, tovább keresse-e a hatóság azt a legalább 43 millió dollárt, amelyhez Lay jogosulatlanul juthatott. A kormánynak mielőbb döntenie kell, elkobozza-e a vagyont, ahogy ma még az is megválaszolatlan, hogyan befolyásolja Lay halála az ügy további kimenetelét.
Menedzsment Fórum / MTI