Már a tíz évvel ezelőtti Széchenyi Terv idején is sokan a kormány szemére vetették, hogy arányaiban sokkal több támogatást kaptak a gyógyfürdők, mint bármelyik másik iparág. A szerdán ismertetett vitairat szerint ez most sem lesz másként: az Orbán-kormány kiemelt szerepet szán az egészségiparnak, azon belül is a gyógyturizmusnak.
Tovább a kitaposott úton
"A gyógy- és termálturizmus fejlesztése már az első Széchenyi Terv turizmusfejlesztési programjának is egyik legsikeresebb része volt" - olvasható az Új Széchenyi Terv vitairatában. 2002-ben nyílt meg például az ország legnagyobb aquaparkja Hajdúszoboszlón a program támogatásával, de hasonló beruházások történtek Sárváron és más fürdővárosokban is.
A kormány az Új Széchenyi Terv esetében is kiemelten kezeli az egészségipart, melybe a gyógyturizmus mellett beletartozik a gyógyszergyártás, a biotechnológia, a szépségipar és az ásványvízgyártás is. A program vitairata szerint ezekben az iparágakban komoly kihasználatlan exportlehetőségek vannak, valamint tovább bővíthető munkaerő-bázis jellemzi. "Az egészségipar akkor lehet kitörési pont, ha megfelelő fizetőképes kereslet lesz a termékei iránt, a hazai és külföldi kereslettel egyaránt számolni kell" - állapítja meg a vitairat.
A kormány szerint nem elhanyagolható, hogy az egészségipar fejlesztése javíthatja a lakosság egészségügyi állapotát, valamint csökkenti az ország energiafüggőségét. Emellett nem elhanyagolható, hogy az érintett iparágban hazánk jó hírnévvel rendelkezik, a magyar orvosok és a gyógyszergyártás is világhírű.
Egészségturisták lephetik el Magyarországot
Az egészségturizmussal kapcsolatban a vitairat két területet különít el: a hagyományos - főleg a termálvízre épülő - turizmust és az orvosi szolgáltatásokkal kapcsolatos gyógyturizmust. Előbbivel kapcsolatban a kormány kifejti: a hagyományos gyógyfürdőket a wellness- és élményfürdők színvonalára kell felfejleszteni, az új fejlesztéseket pedig a gyógyvízre épülve kell támogatni.
Az orvosi szolgáltatásokkal kapcsolatban néhány területen (fogászat, plasztikai sebészet) már most is jó pozíciókkal rendelkezik hazánk, ezeket kell erősíteni. "Az árelőnyt minőségi előnnyé kell konvertálni" - mutatja a lehetséges irányt a kormány.
Az egészségturizmusban az Új Széchenyi Terv kiemelt szerepet szán Budapestnek, ezt a marketingben is középpontba kell helyezni, a fürdők fővárosaként kell pozicionálni a magyar fővárost. Ehhez szükséges a budapesti gyógyfürdők felújítása, ami szintén a program célja. Vidéken a nagyobb fürdővárosokban lehet szükség szálláshelyek, nemzetközi láncokhoz tartozó szállodák építésére, illetve azok támogatására.
Termálvízzel fűthetünk
Az egészségturizmus mellett érdemes megvizsgálni a termálvíz egyéb felhasználási módjait megújuló energiaforrásként - olvasható a vitairatban. Ebben fontos lehet az önkormányzati szektor, mint tulajdonos helyzetbe hozása, nélkülözhetetlen egy önkormányzati energetikai rendszer kiépítése.
A geotermikus hasznosításon belül jelenleg elsősorban az 50 foknál melegebb termálvizek felhasználása történik, de az ennél alacsonyabb hőfokú források esetében is meg kell vizsgálni a lehetőségeket a kormány szerint.
A fenti iparágak mellett az egészségipar témaköréhez sorolja a vitairat a kozmetikai termékek gyártását és a gyógyszergyártást is. Utóbbi területen a kormány szerint törekedni kell a vény nélküli gyógyszerek, készítmények gyártására, mivel így függetleníteni tudja magát az ipar az állami támogatásoktól.
Az Új Széchenyi Terv építeni kíván a világszínvonalú magyar ásványvízgyártásra is, a vitairat szerint a kormány ezen a területen elsősorban a marketing és a felvilágosítás területén tud segítséget nyújtani a cégeknek.
Beke Károly
Menedzsment Fórum