A kiskereskedelmi forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2010 januárjában 5,6 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól - közölte a KSH kedd reggel. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint 2010 januárjában a kiskereskedelmi eladások 0,6 százalékkal emelkedtek az előző havihoz képest, azaz többet fogyasztottunk januárban, mint decemberben, amikor a karácsonyi időszak volt.
Rosszabbra számítottunk
Lassan a túlélésért küzdenek a még állva maradt boltosok, tavaly ugyanis hónapról hónapra egyre nagyobb volt a visszaesés a kiskereskedelmi forgalomban - mondta még februárban az mfor.hu kérdésére Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. .
A kiskereskedelem várható alakulását illetően abban megegyezik a szakemberek véleménye, hogy csak lassú talpra állásra számíthatunk a következő hónapokban. "Az idei év első felében folytatódhat a 2009 második felében tapasztalt folyamat, különösen az első negyedév lehet kritikus a kereskedők számára" - véli Vámos György.
A szakember szerint az év első hónapjaiban az is visszavetheti a forgalmat, hogy a tél "megtépázza a családok pénztárcáit", a szokottnál magasabb fűtésszámla és az év eleji áremelések - különösen a benzin esetében - csökkenthetik a fogyasztást. "Hagyományosan a húsvét szokott egy kis fellendülést hozni, de idén várhatóan ez is kisebb mértékű lesz a szokásosnál" - teszi hozzá az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
A szakember szerint talán a második félévben jöhet egy kis fellendülés a fogyasztásban, melyet egyrészt a vártnál kedvezőbb nemzetközi konjuktúra, másrészt pedig az új kormány esetleges intézkedései okozhatnak majd.
Vámos György már február elején úgy nyilatkozott kérdésünkre, hogy a január kiugróan rossz lehetett a boltosok számára, ami részben a rossz időjárásnak volt betudható. Szerinte a legnagyobb baj, hogy a kereskedőknek már nincsenek tartalékaik, valószínűleg a tavalyi év második felében is ezres nagyságrendben zártak be boltokat.
A megugró nettó bérek is közrejátszhattak
Múlt hét pénteken közölte a KSH, hogy januárban kiemelkedő mértékben, 12,9 százalékkal emelkedtek a nettó bérek hazánkban, ami jórészt az adóváltozásoknak, az újonnan bevezetett szuperbruttónak volt köszönhető szakemberek szerint.
A bruttó átlagkeresetek ugyanebben az időszakban "mindössze" 6,5 százalékkal, 206 900 forintra emelkedtek, miközben a reálkeresetek - 6,4 százalékos infláció mellett - 6,1százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Utóbbin belül a versenyszférában 3,8, a költségvetési szférában pedig 8,3 százalékos bővülés volt tapasztalható - utóbbi részben a költségvetési szerveknél foglalkoztatottak 2010. évi eseti kereset-kiegészítés első része kifizetésének köszönhető.
Ami a nettó kereseteket illeti, azok elsősorban annak következtében nőttek 6-7 százalékkal nagyobb mértékben a bruttó béreknél, mivel január elsejétől bevezették a szuperbruttósítást, mondta el az mfor.hu kérdésére Szolnoki Béla, a BDO Forte adó- és pénzügyi tanácsadó cég partnere.
A szakember kiemelte, hogy a változtatással a közepes és alacsony jövedelműek jártak a legjobban - azok, akiknek a bruttó bére nem haladja meg a 210 ezer forintot. A bruttó 200 ezer forintot kereső munkavállalók nettó fizetése például tíz százalékkal emelkedett tavaly decemberhez képest, kizárólag a szuperbruttósításnak köszönhetően.
Beke Károly
Menedzsment Fórum