A parlament delegációja már előzetesen megegyezésre jutott a szabályozásról a tagállamok kormányait képviselő tanáccsal, így a jogszabályt június 28-29-én végleg elfogadhatják a tagállamok környezetvédelmi miniszterei.
Az Európai Bizottság javaslata az uniós egységes piacon a szeszes italoknál is biztosítaná, hogy a termékek jó minőségűek legyenek, tiszteletben tartsák a termelők jogait és a fogyasztók is megfelelő információkhoz jussanak. A brüsszeli bizottság eredeti javaslata három szeszesital-kategória létrehozását javasolta, az EP környezetvédelmi szakbizottsága azonban a néppárti német Horst Schnellhardt jelentésében arra szavazott, hogy csak egy egységes kategória legyen.
A tanács és az EP abban állapodtak meg, hogy a hagyományos vodkát csak gabonából vagy burgonyából lehessen készíteni. Nem tartozik ide alapanyagként a melasz. Bizonyos hagyományos vodkatermelő országok (Lengyelország, Svédország, Finnország, Észtország, Litvánia, Lettország, Dánia) a vodka nevet csak a gabonából, burgonyából vagy melaszból készített szeszes italoknál engedték volna meg. Az általuk benyújtott módosító indítványok végül nem kapták meg a szükséges többséget.
A parlament arról is szavazott, hogy a szeszes italok megjelölésénél eddig is használt földrajzi neveket továbbra is lehessen alkalmazni. Az új földrajzi árujelzőkre vonatkozó kérelmek beterjesztését az adott tagállamnak indokolnia kell. A kompromisszumos szöveg melléklete a következő magyarországi földrajzi árujelzős termékeket sorolja fel: Pálinka, Törkölypálinka, Szatmári Szilvapálinka, Kecskeméti Barackpálinka, Békési Szilvapálinka, Szabolcsi Almapálinka, Gönci Barackpálinka.
A rendelettervezet betiltaná a színező- és aromaanyagok használatát a szeszes italok többségének készítésénél. Az édesítőszerek hozzáadását külön szabályoznák, mindenesetre jelölni kellene a címkén. Bizonyos italoknál megengedett lenne alkohol hozzáadása.