). Az ipari termelékenység javulásának dinamikája ugyan az elmúlt egy-két évben már lassabb volt, mint egyes más EU-tagjelölt országokban, a Világgazdaság által megkérdezett kutatók szerint ez nem ad okot aggodalomra.
Magyarország a 27. az UNIDO, az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete által kidolgozott, 87 országot vizsgáló CIP-indexen, ez hét helyezés előrelépést jelent az előző évhez képest. Ez összehasonlítva a régióbeli országokkal kedvezőnek számít, hiszen Lengyelország kilenc helyet rontott, és Románia is négy hellyel esett vissza.
Az eredményt kommentálva azonban kutatók figyelmeztetnek: a magyar ipar termelékenységi pozíciója – ami önmagában persze nem azonos az ipari versenyképességgel – az elmúlt években térségi összehasonlításban már romlott, ami részint a forint tavalyi jelentős felértékelődésére, részint a bérkiáramlás szintén egy-két éve tapasztalható erősödésére vezethető vissza.
Megtörhet a hazai ipari versenyképesség
Magyarország a világ legfejlettebb gazdaságaival összehasonlítva 1985 és 1998 között jelentősen javította ipari versenyképességi indexét (CIP