Az amerikai szakszervezet panasza, miszerint a tisztaenergia-források szubvenciójával Kína megsértette a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait, újabb frontot nyitott két ország között az acél, az autógumik, a csirkehús, a mozifilmek és más termékek kivitelével kapcsolatban kibontakozott vitában.
Az amerikai kormány pénteken bejelentette, hogy vizsgálatot indít a bejelentés nyomán, és ha kell, a WTO elé viszi az ügyet. Egy vezető kínai tisztségviselő viszont vasárnap Pekingben az állította, hogy az Egyesült Államok sokkal magasabb szubvenciókkal támogatja a megújuló energiaforrások kihasználását, mint Kína.
Csang Kuo-pao (Zhang Goubao), a kínai kormány nemzeti energiaügyi hivatalának igazgatója rámutatott, hogy az amerikai kormány kizárólag hazai gyártmányú napenergia-berendezéseket vásárol. Csang szerint ugyanakkor a Kínában tavaly felszerelt tisztaenergia-berendezések felét importálták és a szállítók között volt az amerikai Genaral Electric is.
Megfigyelők szerint az amerikai nyomásra szokatlanul gyorsan és magas szinten megadott kínai reakció Peking megnövekedett magabiztosságának, valamint annak a jele, hogy a kínaiak eltökéltek az olaj- és a gázimport-kényszert enyhítő technológiák további fejlesztésében.
Külföldi üzleti csoportok ugyanakkor rámutatnak, hogy a szélturbinák terén Kína féltékenyen őrzi a belső piacot, és nagy összegekkel támogatja a hazai termelést. Ha a WTO helyt adna egy esetleges amerikai panasznak, akkor az Egyesült Államok büntetővámokkal fékezhetné a behozatalt Kínából.
MTI