2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2006 óta folyamatosan csökken a magyar építőipar kibocsátása, az azóta eltelt hét szűk év alatt az iparág 2005-ös teljesítményének immár 40 százaléka épült le.

Tavaly egész évben 5,9 százalékkal esett vissza a magyar építőipar termelése, amely immár sorrendben a hetedik zsugorodó évet jelenti. A visszaeséshez az év utolsó hónapja is hozzájárult, hiszen 2011 decemberéhez képest 3,1 százalékos volt a csökkenés mértéke, ugyanakkor az előző hónaphoz, vagyis 2012 novemberéhez képest 3,4 százalékos volt a növekedés. Bár önmagában erre a hó per hó adatra alapozva közel sem lehet fordulatról beszélni, hiszen tavaly a decemberi növekedésen kívül 4 olyan havi teljesítmény is volt, amikor növekedést regisztrált a KSH, az építőipar szerződésállományának megugrása bizakodásra adhat okot.

Miközben ugyanis a teljes tárgyhavi szerződésállomány januárban még 26,9 százalékos csökkenést mutatott az előző évhez képest, addig decemberben - szinte folyamatos növekedés után - már 25,6 százalék a plusz. 2012-ben összesen 1489,8 milliárdnyi szerződést kötöttek szemben a 2011-es 1274,7-tel.

Persze azért ebben a statisztikai mutatóban sem "fenékig tejfel" minden, hiszen csak az épületekre vonatkozó szerződésállomány továbbra is jelentős, 20 százalék feletti visszaesést mutat. Az összesített mutatót ugyanis az építőipar másik építményfőcsoportjának – elsősorban az EU pénzekből megvalósuló infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazó egyéb építmények – szerződésállományában decemberben mért 53 százalékos ugrás húzza.

Ez a kettősség a két építményfőcsoport teljesítményében 2012-ben még egyáltalán nem látszott, az épületek esetén a visszaesés 7,6, az egyéb építményeknél 4 százalékos volt. Érdekesség, hogy csak decembert nézve 2011 utolsó hónapjához képest épületek esetén - a nagyon alacsony bázisnak köszönhetően - 0,2 százalékos növekedést mért a KSH.

Infláció alatti drágulás

Az építőipar termelői árai 2012 negyedik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva a gyenge keresletnek köszönhetően mindössze 1,6 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban 0,4, az egyéb építmények építése ágazatban 2, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban pedig 2,1 százalékkal nőttek az árak. A teljes 2012-es évet nézve az árak átlagosan 1,9 százalékkal emelkedtek 2011-hez képest. (A teljes fogyasztói árindex 5,7 százalék volt 2012-ben.)

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!