Tavaly egész évben 5,9 százalékkal esett vissza a magyar építőipar termelése, amely immár sorrendben a hetedik zsugorodó évet jelenti. A visszaeséshez az év utolsó hónapja is hozzájárult, hiszen 2011 decemberéhez képest 3,1 százalékos volt a csökkenés mértéke, ugyanakkor az előző hónaphoz, vagyis 2012 novemberéhez képest 3,4 százalékos volt a növekedés. Bár önmagában erre a hó per hó adatra alapozva közel sem lehet fordulatról beszélni, hiszen tavaly a decemberi növekedésen kívül 4 olyan havi teljesítmény is volt, amikor növekedést regisztrált a KSH, az építőipar szerződésállományának megugrása bizakodásra adhat okot.
Miközben ugyanis a teljes tárgyhavi szerződésállomány januárban még 26,9 százalékos csökkenést mutatott az előző évhez képest, addig decemberben - szinte folyamatos növekedés után - már 25,6 százalék a plusz. 2012-ben összesen 1489,8 milliárdnyi szerződést kötöttek szemben a 2011-es 1274,7-tel.
Persze azért ebben a statisztikai mutatóban sem "fenékig tejfel" minden, hiszen csak az épületekre vonatkozó szerződésállomány továbbra is jelentős, 20 százalék feletti visszaesést mutat. Az összesített mutatót ugyanis az építőipar másik építményfőcsoportjának – elsősorban az EU pénzekből megvalósuló infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazó egyéb építmények – szerződésállományában decemberben mért 53 százalékos ugrás húzza.
Ez a kettősség a két építményfőcsoport teljesítményében 2012-ben még egyáltalán nem látszott, az épületek esetén a visszaesés 7,6, az egyéb építményeknél 4 százalékos volt. Érdekesség, hogy csak decembert nézve 2011 utolsó hónapjához képest épületek esetén - a nagyon alacsony bázisnak köszönhetően - 0,2 százalékos növekedést mért a KSH.
Infláció alatti drágulás
Az építőipar termelői árai 2012 negyedik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva a gyenge keresletnek köszönhetően mindössze 1,6 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban 0,4, az egyéb építmények építése ágazatban 2, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban pedig 2,1 százalékkal nőttek az árak. A teljes 2012-es évet nézve az árak átlagosan 1,9 százalékkal emelkedtek 2011-hez képest. (A teljes fogyasztói árindex 5,7 százalék volt 2012-ben.)
szp
mfor.hu