A felmérés megállapításait ismertető sajtótájékoztatón Koji László, a BKIK elnöke elmondta: cége általános helyzetét a vállalkozások 16,5 százaléka tekinti jónak, 54 százaléka kielégítőnek, 29,6 százaléka rossznak. A jövőben javulást váró cégek arány 34,7 százalék, miközben üzleti helyzete rosszabbodására számít 15,6 százalékuk.
A BKIK áprilisban 12. alkalommal végzett konjunktúra-felmérést tagvállalatai körében. A kérdőíveket 294 vállalkozás küldte vissza. A felmérés szerint a forgalom növekedését a válaszadó cégek 25,8 százaléka, csökkenését 37,5 százaléka jelezte.
A válaszadók csökkenő jövedelmezőségről számoltak be, ugyanakkor a következő fél évben jövedelmezőségük javulására számítanak. A legrosszabb jövedelmezőségről az idegenforgalomban, illetve a szállítási ágazatban dolgozó cégek számoltak be.
Koji László elmondta, hogy a budapesti cégek 7,2 százalékos áremelési szándékot jeleznek az egy évvel ezelőtti 7,8 százalékos szinthez képest. A kamara szerint ez azt jelenti, hogy az előző fél évhez képest az inflációs várakozásokban lényegi változás nem történt.
A BKIK elnöke úgy vélekedett, hogy a forint árfolyama most a "helyén van". Ezt jelzi az is, hogy az előző felmérés során az exportpiacokon értékesítő vállalkozók 60,6 százaléka értékesítési árai csökkenéséről számolt be, míg most csak 19,2 százalékuk nyilatkozott így.
A kamarai elnök kijelentette: az Európai Unió az adók versenye is, Magyarországon a versenyképesség megőrzése érdekében a központi és a helyi adók mérséklésére lenne szükség. Koji László szerint komplett adóstruktúra-reform kellene, amiben együttesen kezelnék a helyi és a központi adók kérdését.
A BKIK felmérése szerint a fővárosi vállalkozások az idén bruttó 6,2 százalékos bérkiáramlást terveznek és 6,3 százalékos forgalomnövekedéssel számolnak.
Az üzleti tevékenységet akadályozó tényezők között az elmúlt hat hónapban a fővárosi vállalkozások első helyen a kereslethiányt, ezt követően a tőkehiányt, illetve a képzett munkaerő hiányát jelölték meg.
Mérsékelten optimisták a fővárosi vállalkozások
A fővárosi vállalkozások jelenlegi üzleti helyzetüket kedvezőtlennek látják, ugyanakkor jövőbeni várakozásaik növekvő optimizmust tükröznek a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) első félévi vállalkozói konjunktúra felmérése szerint.