4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2001-ben kutatás-fejlesztésre (k+f) szánt 17,5 milliárd forintos többletből 10,5 milliárd fordítható a pályázati rendszer támogatására, 7 milliárd forint plusz pedig a bérek rendezését és az intézetek finanszírozását segíti.

Kutatók szerint 5-8 év alatt teremthető meg annak az esélye, hogy a fiatal szakemberek ne külföldön akarják folytatni munkájukat.

Akkor lesz versenyképes a hazai k+f, ha egy magyar kutatóintézet egy évre vendégül lát egy francia vagy angol kutatót - véli Pálinkás Gábor. Az MTA Kémiai Kutatóintézetének főigazgatója szerint a k+f többlettámogatása és a kutatói bérek emelése 5-8 éves távlatban teremthet esélyt arra, hogy a fiatal kutatók ne külföldön, hanem a magyarországi intézetekben folytassák kutatómunkájukat. Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) igazgatója is üdvözli a k+f forráshátterének bővülését, ám sajnálja, hogy a pályázati programokban sehol, még altémaként sem szerepel az űrkutatás. Másrészt -- fogalmaz az igazgató --, ha nem emelkedik az iroda kutatási helyekre kapott pluszforrása (80 millió forint), akkor félő, hogy a MŰI csak csekély mértékben és csak kevés kutató számára tudja a megfelelő kutatói feltételeket biztosítani. Utalt rá: a pluszforrás harmadát így is az iroda működési költsége viszi el.

Az idén 82 milliárd forint jut a költségvetésből a kutatás-fejlesztésre, ami azt jelenti, hogy 2001-ben 17,5 milliárddal emelkedik a k+f-re szánt állami támogatás mértéke. 10,5 milliárd forinttal több jut a pályázati rendszer támogatására, ezen belül 1,9 milliárddal többet, azaz 5,2 milliárdot kap az Országos Tudományos Kutatási Alap (OTKA), 2,3 milliárd forinttal többet, azaz 8,7 milliárdot a Központi Műszaki Fejlesztési Alap (KMFA), és 5,7 milliárd forintból gazdálkodhat az újonnan létrehozott Nemzeti Kutatási Fejlesztési Program (NKFP). A k+f-re szánt forrástöbbletből kerül sor a felsőoktatási bérek rendezésére (3 milliárd forint), valamint a kutatói bérek emelésére és az intézetek finanszírozására (4 milliárd forint) -- tudta meg lapunk Pálinkás Józseftől, az Oktatási Minisztérium politikai államtitkárától. Mint fogalmazott: az idén 40 százalékkal emelkednek a kutatói bérek, ami azt jelenti, hogy a felsőoktatási oktatók bérezési rendszeréhez igazodik a keresetük: ezentúl a kutatóprofesszorokat az egyetemi professzorokhoz hasonlóan legalább 230 ezer forint illeti meg havonta.

Az államtitkár utalt arra is, hogy a jövőben nem változnak meg a tudományos pályázatok kiírási feltételei, továbbra is a pályázatok minősége határozza meg a pályázatok értékét. Az elbírálás gyakorlata sem módosul. Mint Pálinkás József fogalmazott: a pályázóknak fel kell készülniük arra, hogy az azonos kutatási területeken dolgozók részt vesznek egymás pályázatainak elbírálásában; amennyiben pedig egy tudományos terület összes résztvevője azonos pályázaton indul el, a tárca külföldi szakértőket kér fel az elbíráláshoz.

A pályázati finanszírozások rendszere oly módon egyszerűsödik, hogy a kutatók programjaik céljaitól és forrásigényétől függően választhatnak a pályázati alapok közül. Az alapkutatások finanszírozásában, pályázatonként mintegy 10 millió forintos éves összegben az OTKA szerepe erősödhet meg -- véli a tárca államtitkára --, az alkalmazott kutatói programok finanszírozásában (10-100 millió forint/év/pályázat) a KMFA lehet a kutatók ideális pályázati forrásháttere, míg az NKFP egy nagyobb, átfogóbb tudományterület problémamegoldásában (pl. környezetvédelmi témakör, egy gyógyszer előállításának támogatása a molekuláris kísérletektől a gyártásig) nyújthat segítséget kutatóknak, kutatói csoportoknak, 100 millió forint fölötti pályázati értékben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!