A háztartások jóléte az ázsiai-csendes-óceáni térségben növekedett a legnagyobb mértékben tavaly (kivéve Japánt), ahol 13,8 százalékkal 26 ezermilliárd dollárra bővült a globális vagyon, jelezve, hogy bizony a fejlődő régió lassan utoléri a fejlettet, sőt!
A keleti régiót követi Dél-Amerika 10,5 százalékos növekedéssel (3,9 ezer milliárd dollár), majd Afrika és a Közel-Kelet 9,1 százalékos emelkedéssel (4,8 ezermilliárd dollár). Észak-Amerika fejlett régióként is erős tempót diktál, 2012-höz képest 7,8 százalékkal bővült a jólét 43 ezermilliárd dollárra, Nyugat-Európában már jóval visszafogottabb volt ugyanez, 52 százalékos (35,8 ezermilliárd dollár).
Hol vannak a gazdagok?
Természetesen mindenhol vannak. A tanulmány azonban felállított egy rangsort, hogy mely országokban van a legnagyobb jólét, vagyis hol él a legtöbb milliomos.
1. Katar - lakosság: 2 millió fő
Az olaj- és földgázkincsek több mint az 50 százalékát adják a közel-keleti országnak, ahol a világon a legmagasabb az egy főre jutó GDP, és legalacsonyabb a munkanélküliség.
Katar új repteret nyit idén, valamint itt rendezik 2022-ben a FIFA labdarúgó világbajnokságot. Az esemény felgyorsítja az infrastrukturális projektek véghezvitelét, mint például a metró építése.
2012-ben a lakosság 14,3 százaléka volt milliomos.
2. Svájc - lakosság: 8 millió fő
Bár az európai gazdasági krízis lelassította 0,8 százalékkal az alpesi ország gazdasági növekedését, Svájc még mindig a világ egyik leggazdagabb országa.
Az országra erős nyomás nehezedik az Európai Unió és az Egyesült Államok felől, hogy hajtsanak végre reformot a banki titoktartás terén, mivel adóparadicsom révén sok pénzt rejt el a nyilvánosság elől.
A svájci lakosság 11,6 százaléka milliomos.
3. Kuvait- lakosság: 2,7 millió fő
Kuvait a világ olajtartalékainak 7 százalékával rendelkezi, és az olajexport adja az ország bevételeinek 95 százalékát.
A kuvaiti kormány 2010 jelentette be, 130 milliárd dollárt fog költeni 2015-ig, hogy csökkentse a gazdaság olajfüggőségét.
A miniállam lakosságának 11,5 százaléka milliomos.
4. Hong Kong - lakosság: 7,2 millió fő
A volt brit kolónia Szingapúrral egyetemben Kelet-Ázsia pénzügyi, kereskedelmi és közlekedési központja.
Hong Kong lakosságának 9,4 százaléka milliomos.
5. Szingapúr - lakosság: 5,46 millió fő
A kis városállam vagyonát abból szerezte, hogy az egyik legnagyobb offshore-központnak számít a világon.
A lakosság 8,2 százaléka milliomos.
6. Egyesült Államok - lakosság: 316,6 millió fő
Az Egyesült Államok a világ legnagyobb gazdasága. Bár a válság komoly sokkot okozott az országban, mára már szép lassan kezd magához térni a belső fogyasztása is.
Az 50 tagállamból álló szövetség GDP-je több mint 14 ezermilliárd amerikai dollár, ami a világ GDP-jének 21 százaléka.
A ország népességének 4,9 százaléka milliomos.
7. Bahreini királyság - lakosság: 1,28 millió fő
A gazdasági visszaesés után az elmúlt két évben az apró királyság gazdasága lassan magához tér.
Még mindig óriási a feszültség az ország szunnita kormányzó elitje és a síta többség között, és egy újabb politikai zűrzavar jelentősen hátráltatná az ország előrelépését.
Bahrein népességének 4,9 százaléka milliomos.
8.Tajvan - lakosság: 23,3 millió fő
A sziget gazdasága nagy mértékben függ az elektronikai, gép- és petrokémiai exporttól. Tajvan a válságot már rég letudta, igaz 2012-ben a GDP-je csak 1,3 százalékkal növekedett.
A lakosság 4 százaléka milliomos
9. Egyesült Arab Emírségek - lakosság: 5,47 millió fő
A hét tagból álló emirátusok egyik részét sem érte el úgy a válság, mint Dubai-t. 2009-ben majdnem kipukkant a dubai-i ingatlanlufi, de a jegybank intervenciója segített túlélni a nehéz időkben.
A népesség 4 százaléka milliomos.
10. Izrael - lakosság: 7,7 millió
A zsidó állam gazdasága nagyon erős. Jelentős gyémánt és agrártermék exportőrnek számít, miközben az ország technológiai cégei virágzanak.
Az izraeliek többsége azt hiszi, hogy a számukra elfogadhatóbb megélhetésért a családi kiadásoknak csökkennie kell, és nem örülnek a kormány folyamatos adókivetési politikájának.
A népesség 3,8 százaléka milliomos.
A lista következő öt tagja csökkenő sorrendben: Omán, Belgium, Kanada, Japán és Hollandia. A populációs adatok az amerikai CIA friss becslésein alapulnak.
mfor.hu