Egy évtizede fedezték fel újra
Az már egy kisebb "véletlennek" köszönhető, hogy a fejtörő napjaink egyik legnépszerűbb játékává vált. A történet szerint egy új-zélandi bíró 1997-ben Tokióban egy könyvesboltban nézelődött, amikor felfigyelt egy rejtvényeket tartalmazó könyvre. A számjáték olyannyira megtetszett Wayne Gouldnak, hogy szabadidejében számítógépes programot fejlesztett hozzá, amely végtelen számú játékot képes generálni. (Pontosabban 6 670 903 752 021 072 936 960-féleképpen lehet a szabályoknak megfelelően elhelyezni a számokat a négyzetekben.)
Helyet kapott a keresztrejtvények mellett
A szigetországi őrületre jellemző, hogy - a Financial Times kivételével - nem akad olyan brit lap, amely ne érezte volna kötelességének, hogy a hagyományos keresztrejtvények mellett a sudoku is helyet kapjon oldalain. Ezzel kapcsolatban Gould a közelmúltban az MSNBC.com-nak úgy nyilatkozott: "Amikor a The Times of Londonban megjelent a játék, már éreztem, hogy a hobbimból komoly üzlet lesz. Az a siker azonban, amely az országos lapok meghódításával bekövetkezett, még számomra is meglepő volt."
Már 5 millió könyv kelt el
Persze nem csak neki jutott a zsíros üzletből. A sudokuban ugyanis Will Shortz, a The New York Times keresztrejtvénygyártó legendája, a keresztrejtvény-világbajnokságok szervezője, több mint száz rejtvénykönyv szerzője és kiadója is fantáziát látott. A szakember, aki egyúttal egy 20 ezer darabos rejtvénykönyvtár tulajdonosa, rábólintott az új fejtörőre és a keresztrejtvények mellé emelte azt. Egyhamar arra is rájött, hogy a vérbeli játékosok - hasonlóan más ilyen jellegű tevékenységekhez - függőek lesznek, és futószalagon igénylik majd az újabb és újabb táblákat.
Erre a komolynak tűnő piacra reagált Shortz, aki immár 50 sudoku-könyvet jegyez. Ezekből máig mintegy 5 millió példányt adtak el, s így nem véletlen, hogy Gould után a keresztrejtvényguru lett a világ második sudoku-milliomosa.
Király Béla
Menedzsment Fórum
Milliós üzlet lett a sudoku-őrületből
Futótűzként terjed a világban az új logikai játék, a sudoku. A napjaink Rubik-kockájaként is emlegetett fejtörő 58 ország 400 újságjában tűnik fel nap mint nap, s népszerűségének növekedésével elterjesztője, Wayne Gould is mind feljebb kapaszkodik a vagyonosok listáján. Az mfor.hu-n most Ön is próbára teheti tudását!