3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A megkérdezett kis- és középvállalkozások 54 százalékának lenne szüksége valamilyen hitelforrásra - derül ki egy friss felmérésből. A cégek ötöde azonban magában sem bízik, nem gondolja, hogy ki tudná termelni a hitelt. Mfor.hu-tudósítás.

Hitel kellene, de nem mindenkinek van

"Arra vagyunk kíváncsiak, hogy a kkv-vezetők, cégvezetők hogyan látják a cégük és a szektoruk jövőjét. Most azt látjuk, hogy fél év alatt 8 százalékkal esett a megkérdezett 700 cégvezető jövőbe vetett bizalma" - hangzott el az OTP kkv konjunktúraindexének szerdai bemutatásán.

Az indexet készítő Policy Agenda részéről Kiss Ambrus elmondta: azt tapasztalják, hogy a cégeknek nincs forrásuk, ezt tőkével, hitellel vagy pályázatokkal tudják orvosolni. A felmérésben megkérdezett cégek többsége jelenleg is rendelkezik valamilyen hitellel, emellett 54 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy újabb hiteltermékre lenne szüksége. Ugyanakkor ezeknek a vállalkozásoknak csak négyötöde érzi magát képesnek arra, hogy a hitel összegét kitermelje.

Kiss Ambrus kiemelte: a megkérdezett cégek nagy része beruházásokra venne fel hitelt, 25 százalékuk napi likviditási problémákat orvosolna, 14 százalék piacbővítésre használná a banki forrást, míg 9 százalék új munkahelyeket teremtene. "A pályázatok terén azt láttuk, hogy minden második kkv indult már valamilyen pályázaton, ugyanakkor a hangulat pesszimista, minden második cég szerint ha elindulna egy pályázaton, akkor nem lenne esélye nyerni" - mondta a Policy Agenda szakembere.

A cég felmérése szerint a vállalatok 44 százaléka 25 millió forint feletti hitelt venne fel, ami a kkv-körben kifejezetten magasnak számít. A vállalkozások majdnem negyede 15-25 millió forint közötti összeget, 22 százalékuk pedig 5-15 millió forintra tartana igényt.

Az OTP a startvonalnál áll

"Mi a beruházási hitelek irányában indulnánk el a felmérés tapasztalataiból kiindulva, két konstrukcióban gondolkodunk, melyek állami illetve uniós támogatással valósulhatna meg" - mondta Csonka Tibor, az OTP Mikró-és Kisvállalati igazgatóságának ügyvezető igazgatója.

A hitelek árazásáról a szakember egyelőre nem tudott nyilatkozni. Arra a kérdésre, milyen feltételeknek kell megfelelnie egy cégnek a hitelhez, Csonka kiemelte: ha egy cégnek negatív a saját tőkéje, az elmúlt két évben veszteséges volt vagy köztartozása van, akkor a bankok nem szívesen hitelezik. "Mi azokat szeretnénk megszólítani, akik megfelelnek ezeknek a kritériumoknak" - mondta a bank szakembere.  Szerinte nem azok a cégek fogják előre vinni a magyar gazdaságot, melyek veszteségesek.

"Az OTP-nek van arra megfelelő forrása elkülönítve, hogy a kkv-szektort finanszírozza. Egyelőre nincs okunk azon gondolkodni, meddig hitelezhetünk, elkötelezettek vagyunk" - emelte ki Csonka Tibor. Hozzátette: tavaly ősszel a meghirdetett Széchenyi 50 program keretében 835 vállalkozásnak összesen hatmilliárd forintnyi hitelt helyeztek ki.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!