Kedvező, hogy vállalkozásuk kilátásait rossznak ítélők aránya a minimálisra csökkent. A KKV-k legnagyobb arányban (35%) a belföldi kereslet elégtelenségét tartják meghatározó korlátnak tevékenységük bővítésében. A tőkehiány - az augusztusihoz hasonló mértékben - minden harmadik vállalkozásnál okoz nehézséget. Egy hónap alatt 14 százalékról 22 százalékra nőtt a gazdasági környezet kiszámíthatatlanságát kifogásoló cégek aránya.
A lakosság reálisabban látja a helyzetet
Az Ecostat lakossági konjunktúra-indexe az elmúlt másfél évben szinte folyamatosan javult. A 2002 harmadik negyedévi indexe 48,7 százalék, öt százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál. A harmadik negyedévi mutató az év első felében felfokozott lakossági várakozások irreálisan magas értékétől valamelyest elmarad, a másféléves tendenciát jelző trendvonalhoz viszont jól illeszkedik.
Az összefoglaló index komponensei közül meghatározó a háztartások anyagi helyzetének megítélése, amely az előző negyedévi szinthez képest tovább javult, és az elmúlt másfél év kiemelkedően magas reálkereset-növekményének a következménye. A háztartások saját pénzügyi helyzetüknek változását az egy évvel korábbi állapothoz képest kedvezőbbnek ítélik meg, mint a korábbi felmérésekben. A lakosság egyharmada abban bízik, hogy pénzügyi helyzete, ha kismértékben is, de tovább fog javulni. A háztartások 29 százaléka nem vár változást pénzügyi helyzetében, egyötödük viszont kisebb-nagyobb mértékű romlástól tart.
Minden téren romlottak a várakozások
Az Ecostat Top-100 nagyvállalati havi konjunktúra-indexe 2002. szeptemberében 53 százalékra csökkent az augusztusi 55 százalékról, a kis- és középvállalkozások mutatója ugyanakkor 47,5 százalékon stagnált. A kis- és középvállalatoknak továbbra is komoly problémát okoz a tőkehiány. A lakossági várakozások az év első felét jellemző irreálisan magas szintről valamelyest mérséklődtek.