Az ILO Globális foglalkoztatási tendenciákat összefoglaló tájékoztatójában arról számolt be, hogy bár több ember dolgozik manapság, mint valaha, a munkanélküliek száma folyamatosan rekord magasságon áll: 2006-ban 195,2 millió embert érintett, a globális munkanélküliség így 6,3 százalék volt.
A munkanélküliség a fiatalokat (15-24 év közöttieket) sújtotta a leginkább: 86,3 millió fiatalt, akik 2006-ban a világ teljes munkanélküliségének a 44 százalékát képviselték. A foglalkoztatási hézag a nők és a férfiak között tartóssá vált. 2006-ban a 15 év fölötti nőknek csupán 48,9 százaléka dolgozott az 1996-os 49,6 százalékhoz képest. Ezzel az adattal összevethető a férfiak foglalkoztatása: a férfinépességhez viszonyítva 1996-ban 75,7 százaléknak volt munkája, míg 2006-ban csak 74,0 százaléknak.
Csak nálunk nem esett a munkanélküliségi mutató
Magyarország kivételével a munkanélküliségi mutató az elmúlt két év során minden új EU-tagállamban hirtelen esett. Ez a tendencia számos fejleménynek köszönhető: a régi és az új tagállamok kereskedelmének felgyorsulása és a régi uniós tagországok és nem EU országok beruházásainak eredményeként csökkentek a termelési költségek, melynek következtében jelentősen nőtt a GDP-ráta; a szovjethatalom összeomlása óta folyamatosan zajló strukturális változások is kezdték éreztetni hatásukat; a munkaerő piaci reformok; a régi EU-tagállamokba való kivándorlás, amely csökkentette a hazai munkaerő-piacra helyeződő nyomást.
A fejlett gazdaságok és az Európai Unió régióiban a munkanélküliek száma és a munkanélküliségi mutató 2006-ban 30,1 millióra és 6,2 százalékra, 2005-ben pedig 32,9 millióra és 6,8 százalékra csökkent. Ugyanakkor a foglalkoztatás ötmillióval, a foglalkoztatás aránya a népességhez viszonyítva pedig 56,4 százalékról 56,7 százalékra nőtt.
Nehéz a fiatalok helyzete
Ugyanakkor a fiataloknak még mindig sokkal több nehézséggel kell megküzdeniük, hogy az első munkahelyüket megtalálják. A fiatalok munkanélküliségi rátája átlagban majdnem a duplája a felnőttekének. Továbbá a tartós munkanélküliek és az alacsony a képzettségűek is nehezebben tudnak elhelyezkedni. Végül pedig a régió legtöbb gazdaságának el kell érnie a férfiak és a nők egyenlőségét a munkaerőpiacon.
Általában a régió munkaképes korú lakosságnak kétharmada aktív a munkaerőpiacon: dolgozik, vagy állást keres. A munkaerő részvételi aránya enyhe csökkenést mutatott az elmúlt 10 évben.
Számos munkaerő-piaci probléma megoldásra vár
A fiatal munkavállalók még mindig 2,4 százalékkal nagyobb valószínűséggel lesznek munkanélküliek, mint a felnőttek. Ez a potenciális lehetőségek pazarlását jelenti, amit a társadalmak hosszú távon nem engedhetnek meg maguknak. Egyre sürgetőbb szükség van arra, hogy ez a csoport nagyobb figyelemben részesüljön, annak érdekében, hogy a munkában töltött életük a megfelelő útvonalon induljon el.
Végül pedig megoldást igényel a tartós munkanélküliség és a női munkaerő alacsonyabb részvételi arányával ötvöződött magas női munkanélküliség is. A kormányoknak javítaniuk kell az emberek esélyeit arra, hogy megfelelő munkát találjanak, mindezt pedig hatékony foglalkoztatási szolgáltatások nyújtásával, tanácsadással, képzéssel és pénzügyi ösztönzőkkel érhetik el. Másrészről viszont az ellátásban részesülőknek is meg kell tenniük minden szükséges lépést annak érdekében, hogy munkahelyet találjanak.