Az ország és Ázsia legnagyobb finomítója, a Sinopec nyeresége nemzetközi számviteli normák szerint 66,8 milliárd jüant (2525 milliárd forint) tett ki, az előző évinél 14,8 százalékkal kevesebbet. A Kínában alkalmazott számviteli szabályok szerint a profit 63,5 milliárd jüan volt. A vállalat a sanghaji tőzsdén közzétett jelentése szerint 2012-ben 328 millió hordó nyersolajat termelt ki, ebből 306 millió hordót Kínában. Az előrejelzések szerint a vállalat az idén 46,4 millió tonna nyersolajat és 18,1 milliárd köbméter földgázt fog kitermelni.
A PetroChina profitja 13 százalékkal 115,33 milliárd jüanra esett vissza a 2011-es 132,9 milliárd jüanról. Bevételét több mint 9 százalékkal növelni tudta, kitermelése bővülésének köszönhetően.
A harmadik kínai olajóriás, a CNOOC profitja csaknem 10 százalékkal csökkent 2012 során, s a várakozásoktól elmaradva 63,7 milliárd jüant tett ki. A vállalat - a februárban bejelentett tervei szerin - idén több mint 2 százalékkal növeli majd kitermelését, mely így az évi 348 millió hordót is meghaladja majd. A CNOOC előtt februárban az utolsó akadály is elhárult, hogy - az ország történelmének eddigi legnagyobb külföldi felvásárlását végrehajtva - megvegye a kanadai Nexen olajcéget. A tranzakció 20 százalékkal növeli majd a kínai vállalat összkitermelését, 30 százalékkal pedig készleteit.
Nyereségének visszaesését mindhárom óriáscég elsősorban az infláció kordában tartását szolgáló állami árszabályozásnak és az iparágat sújtó növekvő adóknak tudja be. A helyzet némiképp változhat az idén, a kínai vezetés nemrég ugyanis az árszabályozási mechanizmusának felülvizsgálatát, rugalmasabbá tételét jelentette be. Ennek következtében - a kínai sajtójelentések szerint - a gázolaj ára az idén akár 10-15 százalékkal is nőhet.
MTI