3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sorra mondanak le tisztségeikről a madridi hitelkártya-botrány érintettjei, akik között két volt miniszter, több más politikus és szakszervezeti vezető is van - számolt be a spanyol sajtó pénteken az egy napja kirobbant ügy folytatásáról, amelyben több mint tizenötmillió eurót (4 milliárd 660 millió forint) költöttek el saját célra a bank vezetői, igazgatók és tanácsadók a harmadik legnagyobb spanyol bank, a Caja Madrid pénzéből tíz éven át.

Az El País című napilap nyilvánosságra hozta az érintett 86 ember névsorát, akik között szerepel Rodrigo Rato, egykori gazdasági miniszter és Virgilio Zapatero volt parlamenti kapcsolatokért felelős miniszter. A listán 27 olyan név olvasható, akik a kormányzó néppárt képviseletében láttak el tanácsadói feladatokat a bankban, 11-en a szocialista párt, 5-en pedig az egyesült baloldal nevű párt által delegált szakértők voltak.

A két legnagyobb spanyol szakszervezetnek összesen 11 tanácsadója érintett a botrányban, köztük két vezető is, akik a lista megjelenését követően pénteken beadták lemondásukat. Rodolfo Benito, a legnagyobb spanyol érdekképviselet, a Munkásbizottságok nevű szakszervezet (CCOO) vezetőségének volt a tagja, José Ricardo Martínez, a Spanyol Munkások Általános Szövetségének (UGT) volt a főtitkára.  Lemondott tisztségéről José María Buenaventura, a spanyol pénzügyminisztérium egyik államtitkári kabinetjének igazgatója, és Ángel Gómez del Pulgar, aki a madridi szocialista párt egyik vezetője volt.

Az ügyről nyilatkozó Luis Guindos spanyol gazdasági miniszter gyomorforgatónak nevezte a történteket, de szerinte egyedi esetről van szó, nem pedig egy általános jelenségről, amely más pénzügyi vállalatokat is érinthet. A bíróságnak kell megállapítania, hogy mi történt - mondta a tárcavezető, akit az El Mundo című napilap idézett.

A spanyol korrupció elleni ügyészségtől származó információk szerint a visszaélést úgy követték el, hogy fizetéskor a nyilvántartásban nem szereplő hitelkártyákat használtak, amelyek egy létező bankszámlához kapcsolódtak. A banki könyvelésben pedig utólag, kézzel írták át a magánkiadásokról szóló tételeket. Az ügyleteknek az vetett véget, hogy a bankot 2012-ben államosították, ma Bankía néven működik.

Tíz év alatt több mint tizenötmillió eurót (4 milliárd 660 millió forint) költöttek el így. Éttermekben 3 millió eurót ( 931 millió forint), utazásra 1,5 millió eurót (465 millió forint), hotelekre 800 ezer eurót (248 millió forint), ruhákra 700 ezer eurót (217 millió forint) fizettek ki.

A spanyol központi büntetőbíróság, az Audiencia Nacional vizsgálatot folytat az ügyben. Az érintettek közül többen is állítják, hogy úgy tudták, törvényes, amit csinálnak. Ennek némileg ellentmond, hogy az egykori bankvezetők közül többen visszautaltak pénzt, összesen 200 ezer eurót (62 millió forint).

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!