A Gazdasági Versenyhivatal az eljárás lezárásaként megállapította, hogy a Mollal szerződő importőrök nagyfokú bizonytalansággal néztek szembe az árképzés miatt. A vizsgálat ugyanis fényt derített arra, hogy a nagykereskedelmi partnerekkel közölt listaárak nem egyeztek meg a számolt listaárakkal. Előbbinél ugyanis a Mol saját döntése alapján áreltérítéseket érvényesített.
A Versenyhivatalnak nem azzal volt problémája, hogy a referenciaárat követő számított listaártól eltérnek a Mol listaárai, hanem azzal, hogy a kettő közötti kiegyenlítődés elmaradása indokolatlanná teszi ezt a fajta eltérítést. Ugyanakkor nem találtak olyan okokat sem a vizsgálat során, ami ezt megalapozná. Mindegy ugyanis, hogy az importőr mikor köti meg a szerződést a Mollal, ha a kiegyenlítődés szűk sávban (+/- 1 százalék) marad, a bizonytalanság szinte egyáltalán nem érinti - ez a benzin esetében teljesült, a gázolajnál nem. Az importőr nyereségessége egy hosszú távra kötött szerződés esetén attól függ, hogy a Mol listaárai hogyan alakulnak a referenciaárakhoz képest (ez utóbbit a piac ismeri, a Mol listaárait pedig megismeri hetente).
A helyzet akkor válik aggályossá, ha hosszú távon nincs kiegyenlítődés. Ebben az esetben az importőr egy többlet-bizonytalansággal néz szembe, hiszen nem tudhatja előre - valószínűleg a Mol sem tudja előre - lesz-e kiegyenlítődés, és akár súlyos hátrány is érheti. Ennél is nagyobb gond azonban a bizonytalanság.
A "büntetés"
A Versenyhivatal ugyan aggályosnak tartotta az árképzést a gázolaj esetében mégis inkább a Mollal közösen "kompromisszumos" megoldást hoztak. Ennek értelmében a GVH elfogadta a Mol kötelezettség-vállalásait, melynek megfelelően a következő 5 év során a gázolaj nagykereskedelmi listaárainak változásai éves átlagban a Platts jegyzésárainak változásait szorosabban (maximum) +/- 1 százalékos sávon belül fogják követni. Emellett az olajtársaság még 2012-ben kapott egy 150 millió forintos bírságot, de ezt csak most közölte a Versenyhivatal.
A GVH célja ezzel a döntéssel az volt, hogy kiszámíthatóbbá váljon az árképzés és könnyebbé tegye a belépést a hazai kőolajimport piacára a versenytársak számára. Cél volt még az is, hogy a Mol aktív közreműködésével, egyetértésével, szempontjainak figyelembe vételével szűnjön meg a versenyaggály.
A döntésnek egyébként nincs kiskereskedelmi árcsökkentő hatása, hiszen éves átlagban várja el a nagykereskedelmi árak kiegyenlítődését.
A Mol egyetért a GVH döntésével:
"A Mol a kötelezettségvállalással a nagykereskedelmi árazását még átláthatóbbá tette – ebbe illeszkedik a 2013-ban bevezetett heti két alkalommal történő árdöntés is. Ezzel egyidejűleg tovább szigorította az árképzési gyakorlatára vonatkozó belső monitoring rendszerét is" - írja a társaság az mfor.hu-nak küldött közleményében. Ugyanakkor hangsúlyozzák: a Mol a nagykereskedelmi partnerei számára nem írhatja elő és nem is írja elő azt az árat, amelyen ők a gázolajat továbbértékesítik kiskereskedelmi partnereik felé. A benzinkutaknál érvényes kiskereskedelmi árak változtatásának mértéke és ritmusa továbbra is az egyes üzemeltető vállalatok saját döntése lesz.
mfor.hu