3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Igaz ugyan, hogy aggályos és jelentős bizonytalanságot szül az importőrök számára a magyar olajipari vállalat árképzése, egy kompromisszumos megoldással sikerült lezárni a 2010 óta húzódó eljárást - derült ki a Gazdasági Versenyhivatal szerdai döntést ismertető sajtótájékoztatóján.

A Gazdasági Versenyhivatal az eljárás lezárásaként megállapította, hogy a Mollal szerződő importőrök nagyfokú bizonytalansággal néztek szembe az árképzés miatt. A vizsgálat ugyanis fényt derített arra, hogy a nagykereskedelmi partnerekkel közölt listaárak nem egyeztek meg a számolt listaárakkal. Előbbinél ugyanis a Mol saját döntése alapján áreltérítéseket érvényesített.

A Versenyhivatalnak nem azzal volt problémája, hogy a referenciaárat követő számított listaártól eltérnek a Mol listaárai, hanem azzal, hogy a kettő közötti kiegyenlítődés elmaradása indokolatlanná teszi ezt a fajta eltérítést. Ugyanakkor nem találtak olyan okokat sem a vizsgálat során, ami ezt megalapozná. Mindegy ugyanis, hogy az importőr mikor köti meg a szerződést a Mollal, ha a kiegyenlítődés szűk sávban (+/- 1 százalék) marad, a bizonytalanság szinte egyáltalán nem érinti - ez a benzin esetében teljesült, a gázolajnál nem. Az importőr nyereségessége egy hosszú távra kötött szerződés esetén attól függ, hogy a Mol listaárai hogyan alakulnak a referenciaárakhoz képest (ez utóbbit a piac ismeri, a Mol listaárait pedig megismeri hetente).

A helyzet akkor válik aggályossá, ha hosszú távon nincs kiegyenlítődés. Ebben az esetben az importőr egy többlet-bizonytalansággal néz szembe, hiszen nem tudhatja előre - valószínűleg a Mol sem tudja előre - lesz-e kiegyenlítődés, és akár súlyos hátrány is érheti. Ennél is nagyobb gond azonban a bizonytalanság.

A "büntetés"

A Versenyhivatal ugyan aggályosnak tartotta az árképzést a gázolaj esetében mégis inkább a Mollal közösen "kompromisszumos" megoldást hoztak. Ennek értelmében a GVH elfogadta a Mol kötelezettség-vállalásait, melynek megfelelően a következő 5 év során a gázolaj nagykereskedelmi listaárainak változásai éves átlagban a Platts jegyzésárainak változásait szorosabban (maximum) +/- 1 százalékos sávon belül fogják követni. Emellett az olajtársaság még 2012-ben kapott egy 150 millió forintos bírságot, de ezt csak most közölte a Versenyhivatal.

A GVH célja ezzel a döntéssel az volt, hogy kiszámíthatóbbá váljon az árképzés és könnyebbé tegye a belépést a hazai kőolajimport piacára a versenytársak számára. Cél volt még az is, hogy a Mol aktív közreműködésével, egyetértésével, szempontjainak figyelembe vételével szűnjön meg a versenyaggály.

A döntésnek egyébként nincs kiskereskedelmi árcsökkentő hatása, hiszen éves átlagban várja el a nagykereskedelmi árak kiegyenlítődését.

A Mol egyetért a GVH döntésével:
"A Mol a kötelezettségvállalással a nagykereskedelmi árazását még átláthatóbbá tette – ebbe illeszkedik a 2013-ban bevezetett heti két alkalommal történő árdöntés is. Ezzel egyidejűleg tovább szigorította az árképzési gyakorlatára vonatkozó belső monitoring rendszerét is" - írja a társaság az mfor.hu-nak küldött közleményében. Ugyanakkor hangsúlyozzák: a Mol a nagykereskedelmi partnerei számára nem írhatja elő és nem is írja elő azt az árat, amelyen ők a gázolajat továbbértékesítik kiskereskedelmi partnereik felé. A benzinkutaknál érvényes kiskereskedelmi árak változtatásának mértéke és ritmusa továbbra is az egyes üzemeltető vállalatok saját döntése lesz.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!