3p

A válság idején kevés cégnél fordítanak energiát arra, hogy megfelelően motiválják a munkatársakat. Márpedig ennek híján a legjobb szakembereket veszítheti el egy adott szervezet, és előfordulhat, hogy emiatt nem fog tudni kilábalni a krízisből. Eddig sokaknak jelentett megoldást a béren kívüli juttatások nyújtása az alkalmazottaknak, amit a kormányzati tervek szerint a jövőben megadóztatnának. A jelentős nyomásnak köszönhetően viszont úgy tűnik, mégis csak átgondolják ezt a lépést.

Ha a bizonytalan gazdasági környezetben mindent változatlanul hagy a szervezet, nem azonosítja tehetségeit, nem működtet tehetségmenedzsment rendszert, s az ösztönzési eszközök átstrukturálásával sem foglalkozik, akkor – főként, ha a legkiemelkedőbb munkatársai hiányszakmákban dolgoznak – fokozottan fennáll a legjobb szakemberek elvesztésének veszélye.

Ebben az esetben viszont előfordulhat, hogy nem lesz majd kire építeni konkunktúra esetén, és emiatt nem fog tudni kilábalni a válságból az adott cég.

Amely szervezet még most, a gazdasági krízis idején is rendelkezik tartalékokkal, s okosan cselekszik, épp ilyenkor „vásárol be” a munkaerőpiacról, s töredékáron megszerzi a legjobb szakembereket. A „fellendülés” eljövetelekor épp ők lehetnek azok, akik jelentős pozíciókat nyerhetnek, s nem csupán talpon maradnak, hanem jelentős mértékben megerősödnek.

Furcsa ugyanakkor, hogy a dolgozók valós teljesítményét nem csupán a kis- és közepes vállalkozásoknál, hanem még a nagyvállalatoknál sem mindenhol mérik. A 2006 óta évente ismételt, s idén a DGS Global Research és az Ernst&Young által készített Országos HR Benchmark Felmérés legfrissebb eredményei alapján a kutatásban résztvevők 63 százaléka értékeli csupán munkatársai teljesítményét. (E kutatás eredményeit a napokban megrendezésre kerülő II. Országos HR Benchmark Konferencián mutatják be.)

Mi lesz a cafetériával?

Ami ennél érdekesebb, hogy csak kevesen kötik össze azt az ösztönzési rendszerekkel. Márpedig a béren kívüli juttatások terén évről-évre növekszik a felmérés szerint az azt cafeteria rendszer keretében nyújtók száma (most 56 százalék), akárcsak az egy főre eső keretösszeg (233 ezer forint) – számolt be Dara Péter, a DGS Global Research ügyvezető igazgatója, egyben a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola vállalati kapcsolatok igazgatója.

E terjedésnek azonban épp a kutatás lezárását követően igyekezett a gazdasági kormányzat keményen gátat szabni a tervezett megszorító intézkedésekkel. (Költségvetési szempontok  miatt ugyanis a természetbeni juttatások megadóztatását tervezik.) Márpedig szinte minden szervezet nyújt béren kívüli juttatásként étkezési hozzájárulást munkatársainak, ahogy örvendetes mértékben növekedett az elmúlt időszakban a munkába járás költségének térítése, az üdülési támogatás/üdülési csekk nyújtása vagy akár az oktatások támogatása is.

Úgy tűnik azonban, hogy a jelentős nyomásnak köszönhetően a vállalatoknak a munkatársaik ösztönzésére erősen kiható lehetőségeit negatívan érintő lépéseket átgondolják, és talán el tudják érni, hogy az étkezési utalványokkal kapcsolatos leendő kormányzati törvényjavaslat elfogadható legyen minden félnek.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!