3p

A munkaügyi tárca, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara közös felmérése szerint a hazai vállalkozások kilenc százaléka küzd tartós munkaerőhiánnyal. Átlag feletti mértékben szembesül ilyen gondokkal a feldolgozóipar, a pénzügyi szolgáltatók és az építőipar – értesült a Világgazdaság.

Az elemzés készítői kiszámolták, mennyivel nőne a foglalkoztatás, ha a keresletnek megfelelő mennyiségű és minőségű munkaerő rendelkezésre állna. A megkérdezett gazdasági szervezetek válaszai alapján a versenyszektorban e hiányt érzékelő cégek statisztikai állományi létszámuk hét százalékában határozták meg a hiányzó munkaerő mértékét. Ez összességében 18 ezer körüli tartósan betöltetlen munkahelynek felel meg.

Ágazatok szerint a legnagyobb hiányjelenséget az építőipar jelezte, ahol 18 százalékkal bővülhetne a foglalkoztatás a munkaerőhiány megszüntetésével. A feldolgozóipart az átlag körüli tartós munkaerőhiány jellemzi (6,4 százalék). Ennek több mint fele szakképzett fizikai dolgozókra, 32 százaléka pedig szakképzetlenekre vonatkozik.

A megoldás a szakképzés hatékonyabb működése lenne, illetve olyan felnőttképzési rendszer működtetése, amely a gazdaság igényeihez nagyobb mértékben alkalmazkodik.

A cégvezetők a képzésre helyezik a hangsúlyt

Drubits József, az ISO-Szer Építőipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. ügyvezetője a Világgazdaságnak elmondta: a legégetőbb, szakmunkáshiányra visszavezethető probléma náluk a minősített hegesztők kis száma, ők azonban elsősorban külföldre mennek dolgozni. Drubits József úgy véli, ilyen körülmények között nehéz a megcélzott piac igényeinek eleget tenni, ugyanis a vállalathoz jelentkezők többsége nem képes önállóan dolgozni, nincs megfelelő szaktudása, tapasztalata.

Kauder Attila, az Épgép-Trade Kft. vezetője jelezte: a megfelelően képzett szakmunkások hiánya döntően kihat az Épgép-Trade Kft. fejlesztési terveire is, konkrétan egy gyártó-szerelő csarnok építésére - mutatott rá Kauder Attila, a cég vezetője. A tervezett beruházáshoz alapvetően szerkezetlakatos, hegesztő és hidraulikai szerelő szakmunkásokra volna szükségük. Mivel a részben Nyugat-Európában készült gépek összeszerelése, illetve beüzemelése mindig naprakész szaktudást igényel, kiemelten fontos az alkalmazottak képzése is.

A Steel Ipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-nél is szívesen képeztetik tovább a dolgozókat, leggyakrabban targoncaszerelői, kisgépkezelői tanfolyamokon. A szakértelemmel bíró dolgozók pótlása, az alkalmazotti létszám növelése azonban nem könnyű feladat, ugyanis a vasipari munka nehéz, a családi tradíciókra épülő, mesterségbeli utódlás pedig megszűnőben van. Fábián József, a cég ügyvezetője közölte: tovább nehezíti a helyzetet, hogy a szakmunkásképző intézetek egyre inkább fogyatkoznak - áll a Világgazdaság összefoglalójában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!