2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nabucco vezetékkel kapcsolatos kormányközi megállapodás tervezetéről hamarosan megkezdődnek a hivatalos kormányszintű egyeztetések. A cél továbbra is az, hogy minél hamarabb aláírják az érintett országok képviselői, ám mivel nagyon bonyolult a jogi helyzet, egyelőre nem lehet megmondani, mikor kerülhet sor erre.

Bayer Mihály, a vezeték nemzetközi koordinációját ellátó nagykövet szerdán, az Országgyűlés Nabucco eseti bizottságnak ülésén elmondta, a jogi helyzet bonyolultságát mutatja, hogy Magyarországon több minisztérium is érintett a megállapodás létrehozásában, így például a külügyi, a földművelésügyi, az igazságügyi és pénzügyi tárca.

Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója az ülésen megerősítette, a Nabucco projektvállalat által készített kormányközi megállapodás-tervezetről most kezdődnek el a hivatalos egyeztetések.

A nagykövet szerint további problémát jelent, hogy Törökországban még nem minden, a vezetéket érintő kérdésben született meg a szükséges politikai döntés. Megemlítette azt is, hogy a törökök azt szeretnék, ha ezt a megállapodást Ankarában írnák alá a januárban, ám az időpontot a nagykövet bizonytalannak tartotta.

A nagykövet a miniszterelnökkel korábban a török fővárosban, Ankarában tett látogatás kapcsán elmondta, hogy Törökország számára a Nabaucco vezeték megépítése az egyik legfontosabb projekt, különösen az energiabiztonság szempontjából. Hozzátette, ugyanakkor a vezetéken szállított gáz 15 százalékának kivételéről és a költségalapú szállítás elfogadásról még nem született meg a politikai döntés Ankarában. A török fél korábban közölte, hogy a tranzitált gázból 15 százalékot magának szeretne megtartani, de ezt a vezeték építésében érdekelt konzorcium tagjai nem akarják elfogadni.

A nagykövet kifejtette, hogy a törökök szerint elsősorban Azerbajdzsán, Türkmenisztán, Irak és Irán szállíthat majd gázt a vezetékbe. Irak akár 10 milliárd köbméter is, míg Irán későbbi szállítási potenciálját Ankara 30-35 milliárd köbméterre becsüli.

Korábban e kérdésekkel kapcsolatban nyilvánosságra került, hogy a vezetékbe Türkmenisztán maximum tízmilliárd, Irak ötmilliárd, Egyiptom pedig kétmilliárd köbméter gázt ígért, s felvetődött kazah gáz betáplálása is. A vezeték megépítésének teljes költsége a jelenlegi tervek szerint 7,9 milliárd euró.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!