Bayer Mihály, a vezeték nemzetközi koordinációját ellátó nagykövet szerdán, az Országgyűlés Nabucco eseti bizottságnak ülésén elmondta, a jogi helyzet bonyolultságát mutatja, hogy Magyarországon több minisztérium is érintett a megállapodás létrehozásában, így például a külügyi, a földművelésügyi, az igazságügyi és pénzügyi tárca.
Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója az ülésen megerősítette, a Nabucco projektvállalat által készített kormányközi megállapodás-tervezetről most kezdődnek el a hivatalos egyeztetések.
A nagykövet szerint további problémát jelent, hogy Törökországban még nem minden, a vezetéket érintő kérdésben született meg a szükséges politikai döntés. Megemlítette azt is, hogy a törökök azt szeretnék, ha ezt a megállapodást Ankarában írnák alá a januárban, ám az időpontot a nagykövet bizonytalannak tartotta.
A nagykövet a miniszterelnökkel korábban a török fővárosban, Ankarában tett látogatás kapcsán elmondta, hogy Törökország számára a Nabaucco vezeték megépítése az egyik legfontosabb projekt, különösen az energiabiztonság szempontjából. Hozzátette, ugyanakkor a vezetéken szállított gáz 15 százalékának kivételéről és a költségalapú szállítás elfogadásról még nem született meg a politikai döntés Ankarában. A török fél korábban közölte, hogy a tranzitált gázból 15 százalékot magának szeretne megtartani, de ezt a vezeték építésében érdekelt konzorcium tagjai nem akarják elfogadni.
A nagykövet kifejtette, hogy a törökök szerint elsősorban Azerbajdzsán, Türkmenisztán, Irak és Irán szállíthat majd gázt a vezetékbe. Irak akár 10 milliárd köbméter is, míg Irán későbbi szállítási potenciálját Ankara 30-35 milliárd köbméterre becsüli.
Korábban e kérdésekkel kapcsolatban nyilvánosságra került, hogy a vezetékbe Türkmenisztán maximum tízmilliárd, Irak ötmilliárd, Egyiptom pedig kétmilliárd köbméter gázt ígért, s felvetődött kazah gáz betáplálása is. A vezeték megépítésének teljes költsége a jelenlegi tervek szerint 7,9 milliárd euró.