2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Robbanásszerű növekedésnek indult a cukorbetegség kezelésére szolgáló készítmények világszintű forgalma. A piac mérete 2004-ben még 16,5, tavaly már mintegy 19 milliárdos volt. A hazai betegeknek csak a felénél diagnosztizálták a kórt, így nálunk is bővüléssel lehet számolni, írja a Világgazdaság.

A következő két évtizedben drasztikusan emelkedhet a cukorbetegségben szenvedők száma, elérve a 300-350 milliót, a jelenlegi mintegy 170-200 millióval szemben. A többség gyógyszerrel is kezelhető, mindössze öt-tíz százaléknak van szüksége inzulinra, amelyre tavaly több mint hétmilliárd dollárt költöttek a betegek világszerte. Szakértők szerint a globális forgalom az évtized végére megközelítheti a tízmilliárd dollárt is.

A világpiac nagy részét jelenleg lényegében három, hazánkban is aktív vállalat ellenőrzi: a valamivel több mint 50 százalékos részesedésű amerikai Eli Lilly, a piac közel harmadát lefedő dán Novo Nordisk és az "inzulintortából" mintegy 15 százalékot kihasító francia Sanofi Aventis. Átalakíthatja a jelenlegi képet a Pfizer inhalációs adagolásra alkalmas inzulinjának megjelenése.

Magyarországon mintegy egymillió diabéteszes él, de közülük eddig még csak 500 ezernél diagnosztizálták a kórt. A félmillió diagnosztizált páciens közül jelenleg 160 ezret kezelnek inzulinnal, erre tavaly hazánkban összesen mintegy tízmilliárd forintot költöttek a cukrosok. A magyarországi inzulinpiac mennyiségben évi hat-nyolc százalékkal, értékben pedig - a drágább, jobb minőségű szerek megjelenése miatt - 10-12 százalékkal bővült az elmúlt években.

A másik csoportot az antidiabetikus szerek teszik ki. Az inzulinhoz hasonlóan az antidiabetikus medicinák piaca is igen koncentrált, a 75 százalékát hat vállalat ellenőrzi. Az inzulin esetében említett három gyártó mellett a Takedának, a GlaxoSmithKline-nak és a Bristol-Myers-Squibbnek van még számottevő piaci részesedése. A hazai piac több mint tízmilliárd forintosra tehető, számol be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!