2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyre inkább előtérbe kerülnek azok az EU-ban nem alkalmazott, de Magyarország által adott adókedvezmények, amelyek a csatlakozási tárgyalások versenypolitikai fejezetébe nem férnek bele.

Ezt támasztja alá a Financial Times most mai írása is.

A Financial Times kontinentális kiadásában kedden közölt írásban Stefan Wagstyl emlékeztet, hogy az adókedvezményekről van szó, azokról, amelyeket Magyarország olyan külföldi nagyberuházóknak adott, mint a General Electric, a Sony vagy a Volkswagen.

Az Európai Bizottság igyekszik rászorítani Budapestet, hogy alakítsa át ezeket a kedvezményeket az EU számára is elfogadható támogatási formákká, például hátrányos helyzetű térségekben megvalósítandó beruházásokhoz nyújtott támogatássá. Illetékesei szerint azonban eddig csekély az előrehaladás.

A 2004-es csatlakozásra esélyes többi kilenc tagjelölt közül már csak Lengyelországgal nyitott a versenyfejezet, a lap által idézett bizottsági tisztségviselők szerint azonban ez esetben a viták jórészt technikai jellegűek. Ezzel szemben "Magyarországgal alapvető problémánk van" - mondta egyikük.

Gottfried Péter, a Külügyminisztérium integrációs és külgazdasági államtitkárságának helyettes vezetője azt mondta a lapnak, hogy nincs alapvető nézetkülönbség Brüsszel és Budapest között. A két fél egyetért abban, hogy a majdani beruházásösztönző programoknak összhangban kell lenniük az EU szabályaival. A probléma az, hogyan kezeljék a jelenlegieket. - Meg kell próbálnunk kompromisszumot találni - mondta Gottfried.

Magyar illetékesek azt mondják, most annak az árát fizetik meg, hogy 1989 óta mintegy 25 milliárd dollárnyi közvetlen külföldi beruházást sikerült az országba vonzani. A külföldi nagyberuházókat, bizonyos összeghatárokon felül, tíz évre mentesítették a társasági adó alól. Lengyelország esetében a fő probléma azokkal az adókedvezményekkel kapcsolatos, amelyeket a különleges gazdasági övezetekben beruházó cégek kaptak. Brüsszel emellett a lengyel acélipar szerkezeti átalakításához nyújtott állami támogatások részleteit is meg akarja vizsgálni - fűzte hozzá a Financial Times.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!