1p

Jelenleg Kína még a világpiac olcsó gyártóhelyének számít, de hatalmas erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy saját fejlesztéseken alapuló csúcstechnológiai ipart építsen ki, írja a Világgazdaság.

A hátrány ledolgozásában egyelőre a nyugati államok és Japán nyújtják a legnagyobb legális segítséget, de a hazai kutatás-fejlesztési ráfordítások folyamatosan nőnek, ez rövid időn belül komolyan megkérdőjelezheti a fejlett országok előnyét - írja a Világgazdaság.

A kínai beruházások során a nyugati cégeknek helyi alvállalkozókkal kell dolgozniuk, amelyek így könnyedén hozzájuthatnak csúcstechnológiai know-how-jukhoz. Hasonló jelenség figyelhető meg a vegyes vállalatok működésekor, ráadásul egyre gyakrabban vásárolnak fel kínai vállalatok kisebb nyugati high-tech cégeket - azok ismereteivel együtt.

A kínai képzési rendszer is átalakult, évente például 440 ezer mérnököt képeznek az országban. Európában aggodalommal figyelik a folyamatot. Elképzelhető, hogy öt éven belül Kína a GDP nagyobb hányadát fordítja kutatás-fejlesztésre, mint az EU - idézi a Világgazdaság Janez Potocnik kutatási biztos figyelmeztetését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!