3p

Gyakoribb ellenőrzésekkel és beszámoltatásokkal igyekszik nagyobb pénzügyi fegyelemre szorítani az NB I-es klubokat a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ).

Gudra Tamás, az MLSZ gazdasági igazgatója a szövetség hétfői sajtóbeszélgetésén jelezte, a tavalyi évtől kezdve már évközben is tartanak olyan helyszíni ellenőrzéseket, amelyeken a licencfeltételek teljesülését vizsgálják az élvonalbeli kluboknál.

"Eddig évente csak egyszer csináltunk ilyet, ősszel azonban tíz helyen vizsgálódtunk így az NB I-ben" - jelentette ki a gazdasági igazgató, aki szerint a helyzetüket az is nehezíti, hogy több klub nem tartja be a szabályokat, illetve megállapodásokat kötnek a tartozások átütemezéséről, így pedig nincs jogi alapja annak, hogy ki lehessen zárni őket.

Gudra Tamás szerint a szövetség dolgozik azon, hogy különböző pénzügyi szabályozásokat, követelményeket állítson a klubok elé, és ezzel biztosítsa azok folyamatos működését, valamint a csődhelyzetek elkerülését. Szóba került például, hogy élvonalbeli szereplés esetén a kluboknak garantálni kellene egy minimális, például legalább 400 milliós költségvetést, esetleg a játékosok esetében bevezetnék a fizetési sapkát, vagy bizonyos mértékű tartozásoknál automatikusan felfüggesztenék a csapat szereplését. Ezen kívül felvetődött az is, hogy az MLSZ online kövesse nyomon minden NB I-es csapat aktuális tartozásait.

A versenyrendszer átalakításával kapcsolatban az MLSZ gazdasági igazgatója azon a véleményen van, hogy bár pénzügyi szempontból csökkenteni kellene az NB I létszámát, mert az ország gazdasága nem bír el 16 csapatot, a sportszakmai érvek a módosítás ellen szólnak. Ha ugyanis kevesebb élvonalbeli csapat lenne, akkor egyes országrészek teljesen kiesnének a labdarúgás vérkeringéséből, másrészt egyes klubok csődbe is mehetnének, mert a szponzorok számára csak egy első osztályú együttest éri meg támogatni. Hozzátette: az NB II és az NB III létszámának csökkentése pozitív visszhangra talált, ám az NB I-nél egy-két éven belül nem terveznek hasonló módosítást.

A gazdasági igazgató szerint általános probléma, hogy alacsony a NB I-es klubok költségvetése. Úgy látja, a jelenlegi 500-600 millió forintos átlagköltségvetésnek legalább a kétszeresére lenne szükség a tartós és biztos élvonalbeli szerepléshez. A Bajnokok Ligája, vagy az Európa Liga főtáblájára jutást már csak milliárdos büdzsével lehet elérni, míg a tartós BL-, vagy EL-szereplést csak évi öt-tízmilliárd forinttal lehetne biztosítani.

Az egyesületeknél az egyik fő probléma, hogy a költségvetésüknek csak az egyik fele származik a klubok saját bevételeiből, a hiányzó részt a tulajdonosoknak saját zsebükből kell pótolniuk. A klubok átlagos hiánya eléri az évi 200 millió forintot, amelyet véleménye szerint az online szerencsejátékokból lehetne kipótolni. Gudra Tamás kiemelte, különösen a csapatok jegybevétele az a terület, ami jelentősen elmarad az európai átlagtól.

Végül az MLSZ gazdasági igazgatója hangsúlyozta: nem igaz az az állítás, miszerint az NB I a pénzügyi csőd felé haladna. Emlékeztetett arra, hogy miközben az élvonalbeli klubok adózás utáni eredménye 2010 és 2012 között összességében 5,5 milliárd forinttal kevesebb lett, addig a személyi jellegű ráfordítások közel 7 milliárddal emelkedtek. "A veszteségek csupán a jövedelmek kifehérítésének érdekében tett intézkedések következtében jelentkeztek. Ezek a kiadások eddig nem voltak kimutathatók, hosszabb távon pedig el is tűnhetnek" - szögezte le Gudra Tamás.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!