2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német kormány újabb lépést tett a sajtószabadság erősítése terén: szerdai ülésén olyan törvénytervezetet hagyott jóvá, amely fokozottabb védelmet nyújt újságíróknak az ügyészségekkel szemben.

Az elfogadott szöveg értelmében újságírók a jövőben nem vonhatók felelősségre szolgálati vagy államtitkok megsértésében való közreműködés miatt olyan anyagok publikálása nyomán, amelyekhez bennfentes forrásoktól jutottak hozzá.

A kormányzati lépés előzménye az úgynevezett Cicero-ügy volt. 2005-ben a nevezett folyóirat egyik cikke a szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) egy olyan anyagából idézett részleteket, amely titkosított volt. Emiatt a potsdami ügyészség és a tartományi bűnügyi hivatal emberei házkutatást tartottak a folyóirat szerkesztőségében, írásos dokumentumokat foglaltak le, és fél napra megbénították a lap dolgozóinak munkáját. A jogi lépés alapja szolgálati titok elárulása volt.

A sértett fél panasszal fordult az alkotmánybírósághoz, amely 2007-ben kimondta: a Cicero helyiségeiben végrehajtott razzia alkotmányba ütköző lépés volt. Házkutatási és lefoglalási akciók minden esetben sértik az alkotmányt, ha kizárólag az a céljuk, hogy felkutassák azokat a "szivárgási pontokat", amelyeken keresztül egy adott hatóságtól bizalmas információk kerülhetnek ki.

A kormány által szerdán jóváhagyott törvénymódosítás a német büntető törvénykönyv 353b paragrafusának kiegészítését célozza. Ez a jogszabály öt évig terjedő szabadságvesztést irányoz elő olyan hivatalos személyek esetében, akik szolgálati titkot sértenek meg. Az ügyészségek azonban erre a paragrafusra hivatkozva léptek föl olyan sajtószervekkel, illetve tudósítókkal szemben is, akik felhasználták a birtokukba került titkos információt. A jövőben a passzushoz illesztett új bekezdés fogja kizárni a "szolgálati titok elárulásához nyújtott segédkezés" esetét, vagyis: ezután egyetlen újságíró sem követ el bűncselekményt, ha hozzá eljuttatott titkos anyagot hoz nyilvánosságra.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!