Az MTVA közleménye szerint óriási érdeklődés övezte Magyarországon az olimpiai közvetítéseket: az M4 Sport a vasárnap zárult riói játékok 16 versenynapjából 13-szor volt piacvezető, és az egy nézőre jutó napi átlagos tévénézési idő az esemény ideje alatt 114 percre növekedett a csatornán. A közleményük szerint 11 sportesemény nézettsége haladta meg a 600 ezer főt, és további 31 nézettsége volt 500-600 ezer között.
A jól hangzó számok ugyanakkor összevetve a nyári labdarúgó Európa Bajnoksággal már korántsem nevezhetők kiemelkedőnek. Akkor ugyanis a leggyengébb számokat produkáló Ausztria-Magyarország összecsapás is 2,5-szer ennyi nézőt vonzott, a csúcsot jelentő magyar-belga találkozó nézettsége pedig 2 millió 796 ezret ért el, amit egyébként a szünet húzott le, hiszen az első félidei nézettség 2 millió 810 ezer, a másodiké 2 millió 829 ezer volt. Hozzá kell persze tenni, hogy a magyar piacon az egymilliós nézőszám már kifejezetten jónak számít, míg a másfél milliós szint egészen kiválónak. Így a Magyarország-Belgium Eb-nyolcaddöntő nézettségére csak szuperlatívuszokat lehet mondani, és különösebb kockázat nélkül kijelenthető, hogy ehhez mérhető adattal legfeljebb a válogatott világbajnoki szereplése esetén fogunk legközelebb találkozni, más műsornak esélye sincs ilyen szintet elérni.
Az olimpiára visszatérve a legnézettebbek a magyar éremesélyesek versenyszámai voltak. Az úszás és a kajak-kenu előfutamai magyar idő szerint kora délután zajlottak, a döntők egy része azonban éjszaka és a hajnali órákban kezdődött, ezért az előfutamok sokszor nézettebbek voltak a fináléknál. A legnézettebb a férfi 4x100 méteres gyorsúszás előfutama volt 684 ezer fővel. A női kajaknégyesek 500 méteres döntője 674 ezer, a női 4x200 méteres gyorsúszás előfutama 646 ezer, a női párbajtőr egyéni elődöntő 644 ezer, a női 200 méter hát elődöntő pedig 643 ezer fővel jutott 600 ezer néző fölé. Ez volt az öt legnézettebb sportesemény az M4 Sporton.
Ezek a leggazdagabb fociklubok
Az olimpia eseményeit az M4 Sport és az M5 is közvetítette, a közvetítések és az ismétlések 707 órányi műsoridőt tettek ki a két csatornán - az M4 Sporton már augusztus 3-5-én sugároztak labdarúgó csoportmérkőzéseket. Az új M5 csatornán az olimpiai események közül kiemelkedett a férfi 100 méteres pillangóúszás előfutama 248 ezer fővel, és további 16 eseménynek volt 100-200 ezer fő közötti a nézettsége.
Az olimpia alatt jelentősen növekedtek az M4 Sport nézettségi eredményei. A csatornán az egy nézőre jutó napi átlagos tévénézési idő (ATS) az olimpia 16 napja alatt 114 perc lett, ez 171 százalékos növekedést jelent. A nagy érdeklődésnek és a magas nézőszámoknak köszönhetően az olimpia alatt az M4 Sport közönségaránya 11,9 százalékra nőtt teljes napra vonatkozóan, főműsoridőben pedig 10,3 százalékos részesedést ért el az adó. Az M5 a teljes napot és a főműsoridőt tekintve is 1,9 százalékos közönségrészesedést ért el. Főműsoridőben az RTL Klub tudta csak az M4-et megelőzni, a többi sávban az M4 Sport volt az első.
Az olimpia alatt a kereskedelmi szempontból kiemelt 18-49 éves korcsoportban is jelentősen átrendeződtek az erőviszonyok, mivel a kereskedelmi adók közönségének jelentős része az M4 Sport adóra vándorolt - áll a közleményben. Az M4 Sport közönségaránya a 18-49 évesek körében a korábbi érték többszörösére, 12,8 százalékra nőtt. A fiatal felnőtt férfiak körében még ennél is jelentősebb volt a csatorna előnye, teljes napra 14,4 százalékos részesedést ért el az adó.
A közmédia augusztus 22. és szeptember 7. között a teljes olimpiát megismétli az M5-ön, immár időeltolódás nélkül.
mfor.hu