3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány hétfői ülése után ma is tárgyalja a 2003. évi költségvetési törvény tervezetét, amelyet a Pénzügyminisztérium október 15-ére készített el. A kabinetnek az államháztartási törvény értelmében október végéig kell beterjeszteni a javaslatot az Országgyűlésnek.

A törvénytervezetről, illetve a kormány elképzeléseiről kedden kormányszóvivői tájékoztatón számolnak be, addig azonban az illetékesek nem kívántak tájékoztatást adni a részletekről. A költségvetés-készítés jelenlegi szakaszában egyeztetnek a tárcák igényeiről.

A jövő évi gazdaságpolitika egyik fő céljának nevezte a minap a pénzügyi tárca helyettes államtitkára, hogy a magyar gazdaság visszatérjen potenciális növekedési pályájára, s mint kijelentette: a cél elérésének egyik legfontosabb eleme, hogy az államháztartási deficit az ez évi magas szinthez képest lényegesen mérséklődjön.

A korábban nyilvánosságra hozottak szerint a kormányzat az idén - az uniós normák szerint - a GDP 6 százalékára bővülő államháztartás hiányt jövőre 4,5 százalékra, 2004-re pedig 3 százalékra kívánja mérsékelni. A kabinet azzal számol, hogy a mostani 3-4 százalék közötti GDP-bővülés a következő évben 4,5 százalék körüli, 2004-ben pedig 5 százalék körüli lesz.

Az idei jelentős béremelkedéseket követően a kormány prognózisa alapján a versenyszférában bruttó 3, a közszférában 17 százalékos, nemzetgazdasági átlagban 6-8 százalékos bruttó béremelkedés lesz 2003-ban. Az infláció az ez évi 5,5 százalékról jövőre 5 százalékra, 2003 decemberére 4,5 százalékra csökken.

Jövőre és 2004-ben - a legutóbbi uniós országjelentésben megfogalmazottak szerint - a GDP 1,5-1,5 százalékával kell csökkenteni az államháztartás finanszírozási igényét, majd a későbbiekben fokozatos, évi mintegy 0,5 százalékpontos további javulásra van szükség.

Az ugyanitt megfogalmazott elvnek megfelelően a fiskális politikának a fenntartható növekedés érdekében középtávon semlegesnek, némileg keresletszűkítőnek kell lennie. A program szerint a fiskális politika fő törekvése, hogy mérsékelje az államháztartás forráslekötő hatását a makrogazdasági stabilitás fenntartása, a dezinfláció alátámasztása érdekében.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni az Európai Unió országjelentésének azt a figyelmeztetését, amely a költségvetési hiány túlzott mértékére utal - mondta László Csaba pénzügyminiszter a jelentés gazdaságpolitikával összefüggő kérdéseiről tartott sajtótájékoztatón. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: az országjelentésben új kritikai elemként jelent meg, hogy a jövedelempolitikának a teljesítményekkel összhangban kell lennie. László Csaba kijelentette: egyetértenek mindkét kritikával.

Az idén módosított 2002. évi költségvetésben a központi költségvetés kiadási főösszege 4.806 milliárd forint, bevételi főösszege 4.320 milliárd forint, előirányzott hiánya pedig 486 milliárd forint. Ez a GDP mintegy 3,2 százaléka. A legutóbbi előrejelzések szerint a deficit az év végére 750 milliárd forint lesz, s az uniós elvek szerinti hiány eléri az 1000 milliárd forintot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!