3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Már biztos, hogy az idén nem írja alá Magyarország és az Európai Unió a SAPARD-program pénzügyi megállapodásait. A tízmilliárd forint (38 millió euró) azonban az EU szóbeli ígérete szerint nem vész el. Az FVM várhatóan külső céget bíz meg, hogy a sokat bírált belső szabályzatokat elkészítse.

Már biztos, hogy az idén nem írja alá Magyarország és az Európai Unió a SAPARD-program pénzügyi megállapodásait. A tízmilliárd forint (38 millió euró) azonban az EU szóbeli ígérete szerint nem vész el. Az FVM várhatóan külső céget bíz meg, hogy a sokat bírált belső szabályzatokat elkészítse -- értesült a Világgazdaság.

Ebben az évben már nem írja alá a SAPARD-program éves és többéves pénzügyi megállapodásait az Európai Unió és Magyarország -- tudta meg a Világgazdaság. Pedig ez feltétele volt annak, hogy hazánk ne veszítse el az idei, tízmilliárd forintos keretet. Az EU azt ígérte, hogy a pénz nem vész el, bár ezt még írásban nem erősítette meg. Brüsszelben már elkészült a szerződések szövege, ám a magyar fél újabb észrevételeket tett, amire az unió még nem válaszolt. Eddig egyébként a csatlakozásra váró országok közül csupán Bulgáriával szentesítették a pénzügyi megállapodásokat.

Az Európai Unió tehát valószínűleg újból enged. Eredetileg ugyanis a tagjelölteknek az év végéig négy feltételnek kellett volna eleget tenniük ahhoz, hogy megkaphassák a SAPARD előcsatlakozási alapból megítélt segélyt. (Az EU fogadja el a SAPARD-tervet, írják alá az éves, valamint a többéves pénzügyi megállapodást, és fejeződjön be az intézményrendszer akkreditációja.)

Brüsszelben még az ősszel úgy döntöttek -- látva, hogy az országok nem készülnek el év végéig --, hogy a segélyt fogadó intézményrendszer akkreditációja csak a folyósításnak a feltétele. Amennyiben a pénzügyi megállapodásokat aláírják december 31-ig, akkor a pénz nem vész el. Most újabb engedményt tett az EU: nem baj, ha nem írják alá a szerződéseket, az ez évi keret akkor is felhasználható még két évig, ha csak jövőre kötik le. 2001-ben pedig már a SAPARD-segély második évi kerete is jár Magyarországnak. Jövőre tehát a társfinanszírozással együtt 28 milliárd forintra kell kötelezettséget vállalnia az országnak.

Magyarország a legoptimistább becslések szerint is legalább félévnyire van attól, hogy az intézményrendszer még el sem kezdődött akkreditációja befejeződhessen, és lehívhassa a támogatást. Az EU ugyanis -- mint arról beszámoltunk -- felkészületlennek tartja a magyar SAPARD Hivatalt.



Az egyik legnagyobb probléma, hogy nincsenek készen például a működési szabályzatok, a munkaköri leírások, az ellenőrzési szabályzatok, a stratégiai programok. Ezért a földművelésügyi tárca -- információink szerint -- azt tervezi, hogy külső tanácsadó céget bíz meg ezeknek a feladatoknak az elvégzésével. Így tovább csúszhat a pénz folyósításának időpontja. A külső céget ugyanis várhatóan közbeszerzési eljárással választják ki. Ez minimum egy hónap, a munkákhoz pedig -- szakértők becslése szerint -- további három hónapra lesz szüksége. Ha közben el is készül a belső önértékelés, az Állami Számvevőszék ellenőrzése legalább két hónapig tart majd, ezután az EU akkreditál, a tervek szerint három hét alatt. Így leghamarabb csak a nyár végén juthatnak a magyar vállalkozók a SAPARD-segélyhez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!