2p

Gordon Moore 1965-ben állította fel a félvezetőgyártás fejlődésére vonatkozó tézisét, amelynek az iparág mind a mai napig meg is felelt. Az időközben nyugdíjba vonult IT-guru a jövőre vonatkozóan már nem bocsátkozott újabb jóslatokba.

1965-ben a legmodernebb kísérleti chip, amelyet Moore a laboratóriumban láthatott, 60 alkatrészből állt; ma az Intel legmodernebb Itanium processzora 1,7 milliárd tranzisztort tartalmaz, amelyek olyan aprók, hogy 200 millió férne el belőlük egy gombostű fején.

A szilícium nem tűnik el

A szilícium-alapú technológia viszont hamarosan eléri végső határait. A tranzisztorok elektromosságot szabályozó kapu-oxidjai már most is csak néhány atomnyi vastagságúak, ezeket már nem lehet tovább zsugorítani. Moore nézetei szerint viszont egyhamar nem léphet a jelenlegi IC-technológia helyébe egy merőben új eljárás, mivel ennek fejlesztésébe több száz milliárd dollárt öltek a szektor képviselői.

[ajanlo=98][igazitas=left/]Moore 1965-ös cikkében mintegy mellékesen azt is megjósolta, hogy a chipek árának csökkenésével a személyi számítógépek kora is beköszönt majd. Elmondása szerint időközben teljesen megfeledkezett erről a jóslatáról, ami csak akkor jutott eszébe, amikor pár évvel ezelőtt ismét elővette és újraolvasta írását. Amikor az első PC-k megjelentek, ő maga el sem tudta képzelni, mire lehet majd használni azokat. Mint elmondta, a cégnél az volt az egyetlen tippjük, hogy a háziasszonyok majd a számítógépen tárolják receptjeiket, és azzal számítják majd ki a hozzávalók szükséges mennyiségét is.

A termékek árcsökkenése jelentős befektetéseket kívánt meg az iparágtól, ami a gyártási költségek növekedésében jelentkezett. Napjainkban egy mikrochip-üzem több milliárd dollárba kerül, és a legtöbb vállalat ezért nem is engedheti meg magának, hogy saját gyára legyen. Ami a szektor jövőjét illeti, Moore ez alkalommal nem bocsátkozott további jóslatokba, mivel elmondása szerint az új fejlődési területeknek már nem szakértője.

Vámosi Gergő

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!