Míg a brit Tesco az idei év első felében közel 20 százalékkal, 1,38 milliárd fontra (átszámítva 470 milliárd forintra) növelte a nyereségét, addig a magyar leányvállalata tavaly majdnem 50 százalékkal kevesebb profitot realizált, és az idei év eddigi teljesítménye sem kecsegtető. A magyar gazdaság növekedési nehézségeit a Tesco nemzetközi vezérigazgatója is megemlítette a cég féléves jelentésében. "A világpiaci visszaesés és az azt követő szigorú megszorítások által leginkább sújtott piacokon, így Írországban és Magyarországon is akadozik a kilábalás a válságból, míg ezzel szemben például Thaiföldön erős növekedés tapasztalható". Ennek következménye, hogy a közeljövőben addig, amíg nem javul a gazdasági helyzet, az értékesítési területek bővítését visszafogják, hiszen az említett két országban volt a legkisebb mértékű a bruttó értékesítés növekedése az év első felében.
Csak az új áruházak miatt nőtt a bevétel
Maqyarországon a 2011 február végével záródott üzleti évében a Tesco Globál Áruházak értékesítési bevétele mindössze 1,79 százalékkal nőtt az előző évhez képest, így 583,6 milliárd forint lett a korábbi 12 hónap 573,3 milliárdja után. A bevételre legjelentősebb mértékben a 2010-ben megnyitott 29 új áruház (13 hipermarket, 1 szupermarket, 15 expressz üzlet) 16,5 milliárdos értékesítési volumene volt hatással, vagyis az új egységek nélkül visszaesett volna a cég bevétele.
Kiadási oldalon az anyagjellegű ráfordítások mértéke szinte semmit sem változott az előző évhez képest - mindössze 200 millióval 482,6 milliárd forintra emelkedett -, vagyis a bevételnövekedésből a beszállítóiknak szinte semmit sem engedett át a társaság. A személyi jellegű ráfordítások ugyanakkor 6,42 százalékos emelkedést mutatnak, tavaly ezen a jogcímen 57,1 milliárd forint költség keletkezett. Ugyan többször lehetett hallani a bérek kifizetésével kapcsolatos problémákat a Tescoval kapcsolatban, a beszámolóban ezt illetően pozitív adat olvasható, hiszen az átlagjövedelmek 2,65 százalékkal emelkedtek 2009-hez képest. A dokumentum szerint ráadásul 2010-ben az egy főre jutó átlagjövedelem 174,5 ezer forint volt. (A legutóbbi sajtóinformációk szerint ugyanakkor a cég földrajzi szempontokat is figyelembe vesz a bérek meghatározásakor, és a 94 ezer forintos bérminimumot sem fizeti meg az érintett dolgozóknak, holott az törvényileg előírt kötelezettsége.)
Drasztikus eredménycsökkenés
Míg a bevételek csak 1,79 százalékkal növekedtek 2010-ben, a cég költségei - az egyéb ráfordítások között feltüntetett (10 milliárdos nagyságrendű) ágazati különadóval együtt - 2,5 százalékkal ugrottak meg, ez pedig már az üzemi eredményre is drasztikus hatást gyakorolt. 2009-ben ugyanis 10,9 milliárd forint szerepelt a beszámolóban, 2010-ben viszont már csak 4,9 milliárd forint. Ugyan a pénzügyi műveletek eredménye jelentős javulást mutatott tavaly, sokat segíteni a végeredményen ez nem tudott, hiszen a cég adózott eredménye az előző évi 9,7 milliárd forintról 4,8 milliárdra csökkent tavaly. (Az ágazati különadó és a visszaeső forgalom miatt egyébként a többi üzletlánc még ennél is rosszabb évet zárt maga mögött tavaly.)
Székely Saroltamfor.hu