3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi viszonylatban is példanélküli újítással egészült ki a magyar versenytörvény a 2009 júniusában hatályba lépett módosításoknak köszönhetően. A kartellezők ellen indított kártérítési perek ösztönzéseként ezen túl a beperelt jogsértő cégeknek kell bizonyítaniuk, hogy az általuk alkalmazott piaci árra kevesebb, mint 10 százalékos hatással volt a jogellenes piaci magatartásuk.

A versenytörvény egyik fontos módosítása annak a jogi vélelemnek a bevezetése, amely szerint az árrögzítő és piacfelosztó kartell a piaci árat 10 százalékos mértékben befolyásolta. A vélelem jelentősége abban áll, hogy a bizonyítás terhe megfordul, és az alperesre helyeződik át: tehát nem a pert indító károsultnak, hanem a kartellező cégeknek kell bizonyítaniuk, hogy adott esetben 10 százalékánál kisebb mértékű áremelkedést idézett elő a jogellenes magatartásuk és, hogy ettől kisebb mértékű kártérítésre kötelezhetők.

A törvénymódosítással a jogalkotó magánjogi kárigényeik érvényesítésére kívánja bátorítani a károsultakat, mely eljárásoknak – Nyugat-Európával és az angol-szász országokkal ellentétben – hazánkban egyébként még nincs túl nagy gyakorlata, magyarázta dr. Tóth János, a Faludi Wolf Theiss Ügyvédi Iroda versenyjogi szakértője.

A versenytörvény módosításai közül az egyik legfontosabb azt célozza, hogy a sérelmes felek magánjogi igényeiket könnyebben tudják érvényesíteni a kartellező cégekkel szemben. Az eddigi gyakorlat szerint a kartellezők jellemzően csak a Gazdasági Versenyhivatal által kiszabott közigazgatási bírságot kényszerültek megfizetni, mert a kár mértékének bizonyítása komoly eljárásjogi és gyakorlati akadályokba ütközött a felperesi oldalon.  Az új vélelem bevezetése azonban a károsultakat hozza látszólag kedvezőbb helyzetbe, és a kartellezőknek kell aktívan a vélelem megdöntésén dolgozni egy per során.

Azért csak látszólagos a kedvezőbb károsulti helyzet, mert számos eljárásjogi nehézség maradt még a potenciális felperesek előtt, így például: a 10 százalékostól esetleg nagyobb mértékű kár bizonyíthatósága, a csekély jelentőségű egyéni károk csoportos igényérvényesítésének akadálya, vagy az áthárított költség védekezése a kartellezők részéről.  A módosítás nemzetközi viszonylatban is egyedinek számít, ezért a szakma kíváncsian várja, hogy valóban eléri-e az EU Bizottsága által is szorgalmazott hatást, avagy éppen ellenkezőleg: nagyobb mértékű áremelésre sarkallja a kartellezőket – hangsúlyozta dr. Tóth János versenyjogi szakértő.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!