3p

A Deutsche Telekom várakozásai szerint továbbra is az adatforgalom dinamikus növekedése révén bővül a mobilkommunikációs piac.

Guido Kerkhoff, a Deutsche Telekom dél- és közép-kelet európai vezetője Barcelonában a GSMA Mobile World Congressen tartott keddi sajtótájékoztatón elmondta, a T-Mobile üzletág adatátvitelei forgalma tavaly 2,7 szeresére nőtt Európában, miközben az ebből származó bevétele 37 százalékkal bővült. Hozzátette, a társaság tovább erősíti szolgáltatási portfoliójában a mobilkommunikáció, az internet és televíziózás közötti kapcsolatot, s nagy lehetőséget lát a gépek közötti internetes kommunikációban is.

Langsteiner Marianne, a Magyar Telekom T-Home és T-Mobile márkáinak marketing igazgatója az MTI-nek elmondta, a magyar vállalat élen jár a három képernyő - televízió, mobilkészülék és számítógép - összekapcsolásában, s további üzleti lehetőséget lát a mobiltévézésben. A T-Mobile már most is több tízezer előfizetőnek nyújt mobiltévés szolgáltatást a magyar piacon, ám ez még HSDPA, illetve GPRS-alapú, míg az igazi digitális élményt nyújtó DVBH-t a tesztelést követően még nem vezette be.

A sajtótájékoztatón bemutatták a gépek közötti, machine-to-machine (m2m) kommunikáció lehetőségeit is: a német cég várakozásai szerint a mobil SIM-kártyákat tömegesen először a személygépkocsikba építik be, s például az autó az interneten keresztül kommunikál majd a szervizzel. Az m2m-kommunikáció ehhez hasonlóan gyorsan terjedhet majd a biztonsági piacon is, illetve a közüzemi fogyasztást mérése és jelentése területén, hiszen nem kell hozzá személyes közreműködés.

Langsteiner Marianne elmondta, a mobil internet a magyar piacon is gyorsan terjed, amiben szerepe van az okos telefonok térnyerésének. Hozzátette, a piaci növekedést a mobil internet generálja: példaként elmondta, hogy egy iPhone-használó többször annyi adatot tölt le, mint egy átlagos okos telefonnal rendelkező előfizető, ám még ezt a mennyiséget is egy nagyságrenddel elülmúlják azok, akik notebookkal, vagy netbookkal, interneteznek.

A tervek szerint a közeljövőben a T-Mobile is teszteli Magyarországon a negyedik generációs LTE-rendszert (Long Term Evolution), ám kereskedelmi bevezetése nemzetközi szinten csak 2012-ben várható. Részben például azért, mert licenc-szerződést kell kötni az új szolgáltatás indítására, részben pedig azért, mert a harmadik generációs drága fejlesztéseket követően a szolgáltatók jobban meggondolnak egy hasonlóan drága beruházást.

A Deutsche Telekom csoport a teszteket nemzetközi szinten végzi, s ezért olyan országban is könnyen és gyorsan bevezethet egy új szolgáltatást, ahol korábban nem kísérleteztek vele. A kiállításon bemutattak egy új mobil operációs rendszert is: a Microsoft Windows Phone 7 segítségével sokkal könnyebben lehet megosztani más felhasználókkal tartalmakat, zenét, fotókat, videókat, amiket a szoftver révén egyszerűbben és gyorsabban lehet elérni, mint korábban. A kijelző például rögtön megmutatja a bejövő üzeneteket, a naptár felismeri a bejegyzésekben szereplő címeket, telefonszámokat, s a szoftverrel könnyű navigálni is.

Az MWC-én általános vélemény, hogy a világelső mobilkészülék gyártó, a Nokia, ellentétben például az ázsiai és más gyártókkal, nem hozott semmilyen újdonságot Barcelonába, s ez többeknek csalódást okozott.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!