Lezuhant a B52. Táblázat a digitális eladásokról típusonként!
A lemeztársaságok egyébként fél euró-egy euró körüli áron (150-300 forint) adják el a zeneszámokat a zeneáruházaknak, tudtuk meg Horváth Szabolcstól. Erre jön még az áfa és a jogvédő-jogkezelő szervezeteknek fizetendő díj is. Az internetes zeneáruházaknak így kell piacképes árakat kínálniuk. A nemzetközi kiadókkal is kapcsolatban álló áruházakban egyébként most 200 és 400 forint között mozog egy-egy szám ára. Ennél csak azok a boltok olcsóbbak, amelyek csak kisebb hazai zeneiparosokkal dolgoznak együtt.
A kiadók is pénzből élnek
A lemeztársaságok arra is igyekeznek rávenni az áruházakat, hogy ne csak a slágereket értékesítsék, hanem minél több számot adjanak el egy-egy előadótól. Sokszor kedvezményekkel csábítják a letöltőket egy teljes album megvásárlására: a lemez többi számával együtt megvásárolt trackek olcsóbbak, mint az egyedi slágerek. Nyugat-Európában azonban már arra is volt példa, hogy egy együttes nagy slágerét nem lehetett egymagában megvenni, csak ha az egész albumot vagy annak legalább egy részét letöltötte a felhasználó.
Szarka József, a Sony-BMG kiadó magyarországi képviselője szerint a lemezcégek a zenészt is védik akkor, amikor arra próbálják rábírni a fogyasztókat, hogy minél több számot vegyenek egy-egy előadótól. A zenekarok ugyanis rosszul járnának, ha csupán a média által felkapott sláger fogyna, miközben a többi számmal ugyanúgy megdolgoztak a stúdióban.
A kiadó képviselője szerint hosszú távon az lehet a megoldás - erre utalnak az USA-ban zajló folyamatok is -, hogy a zenészek egy része a jövőben csak az internetre termel majd.
A hazai digitális zeneáruházakat sújtó problémák elsősorban "a bűnözőknek kedveznek", emelte ki Dr. Horváth Péter a Proart - Szövetség a Szerzői Jogokért egyesület elnöke. "Bűnözőknek hívom ezeket az embereket, mert nem akarok mellébeszélni. Becsléseink szerint több tízmilliárd forint vándorol ezen a feketepiacon évente, tehát valószínűleg nem programozó-matematikus egyetemisták jópofa lázadásáról van szó. A problémát nem kezeli helyén a magyar társadalom, pedig ezek után a jövedelmek után senki nem fizet adót" - fejtette ki véleményét az egyesület elnöke. A kilátásba helyezett büntetéseknek sincs igazán elrettentő hatásuk, amit jelez, hogy a lefoglalt szerverek többsége napokon belül újraindul, tette hozzá Horváth Péter.
A szerzői jogvédelemre szakosodott civil szervezetek - mint amilyen a Proart is - csak annyit tehetnek, hogy megpróbálják a legális letöltések felé terelgetni a felhasználókat. Ám amíg ilyen áruházak csak nehezen működnek Magyarországon, addig nincs könnyű dolgunk, mondta az elnök.
L. Nagy GáborMenedzsment Fórum Kapcsolódó anyagok:
Pénzesőt hozott Madonnának 2006 Kétszáz ezer forintot kóstálhat az iPhone Tarifákkal versenyeznek a mobilszolgáltatók Kalózok rontják a zeneipar profitját A zeneletöltés és a chatelés a kedvenc netes időtöltéseink