Egy konferencia, vagy annál több?
Péntek reggel csak az tűnt biztosnak, hogy a két olajipari vállalat vezetője Lee Raymond és Mihail Hodorkovszkij egy moszkvai szakmai konferencián találkozik. Raymond ugyanis Hodorkovszkijjal együtt szólal fel a Világgazdasági Fórumon, ahol az orosz olajipar jövőjéről szóló szakmai értekezletén folytatnak eszmecserét. Ezen a hírek szerint Vlagyimir Putyin orosz államfő is részt vesz.
A Jukosz, amely a közelmúltban vásárolta fel Roman Abramovics cégét a Szibnyftyet, a legnagyobb orosz olajipari vállalat, körülbelül 45 milliárd dolláros piaci értékkel. Méretét tekintve, a tőzsdén jegyzett olajipari cégek között világszerte a negyedik számú. Az egyesülési ügyletet pénteken zárják le, olajtársaságok közötti megegyezés 15 milliárd dollár értékű. A megerősödő orosz olajipar egyre nagyobb konkurenciát jelent a legnagyobb amerikai cégeknek - vélik a szakemberek, így nem meglepő, ha szeretnének befolyást szerezni ezekbe a vállalatokba.
Élénk érdeklődés az orosz piac iránt
Erre példa, hogy a BP és az orosz TNK júniusban állapodott meg az összefogásban: a vegyesvállalatban oroszországi olaj- és gázipari tevékenységüket egyesítik. Így a nagyságra harmadik orosz olajcég jön létre, egyszersmind a legnagyobb multinacionális cég Oroszországban. A BP nem sajnált az üzletre 5,7 milliárd dollárt. A készpénzes és részvényes tranzakcióval a BP a következő négy évben fokozatosan átveszi a TNK 50 százalékát.
Ugyanakkor a Jukoszt már korábban is hírbe hozták a két legnagyobb amerikai olajvállalattal. Szeptember közepén a Wall Street Journal, bennfentesekre hivatkozva közölte, hogy a ChevronTexaco és ExxonMobil olajipari vállalat várhatóan ajánlatot tesz az Jukosz 25 százalék plusz egy részvényére.
Óriási prémium, az óriási olajkészletért
A www.mergermarket.com nevű internetes site értesülései szerint az Exxon Mobil komoly esélyes a Jukosz negyedének megszerzésére, mivel ajánlata 17,5 milliárd dollárról szól, ez pedig jóval magasabb, mint az a 11-12 milliárd dollár, amely a piaci kapitalizáció alapján adódik.
A magas prémium mögött a szakemberek a Jukosz készleteit látják. A Jukosz és a Szibnyefty egyesülésével létrejött új vállalatóriás 2,55 milliárd tonna bizonyított kőolaj- és 167,1 milliárd köbméter gáztartalékkal (olajegyenértékben kifejezve összesen 2,65 milliárd tonnás készlettel) rendelkezik, és ezzel a világ magánkézben lévő olajtársaságai között az első helyre kerül. A kitermelést tekintve is előkelő helyen jegyzik, hiszen tavaly a Jukosz és a Szibnyefty összesen - a Szlavnyefty nélkül - 95,7 millió tonna kőolajat bányászott ki. Az idei előrejelzések szerint az egyesült cég 115 millió tonna fekete aranyat hoz a felszínre. Ezzel a napi 2,3 millió hordós (1 tonna = 7,2 hordó) kitermeléssel a BP, az Exxon Mobil és a Royal Dutch/Shell mögé a nemzetközi ranglista negyedik helyére zárkózik fel.
A feröppent híreket azután közléményben cáfolta az orosz cég vezetősége. A Jukosz pénteki nyilatkozata szerint nem folytatnak tárgyalásokat az Exxon Mobillal, és a konferencia után sem tervezik azt.
Kapcsolódó anyag
Orosz olajra vágynak az amerikai óriások
Jóváhagyták a BP orosz akvizícióját
Nem eladó az orosz olajóriás
Jelentős erősödéssel reagáltak az orosz Jukosz olajipari óriás részvényei arra, az interneten napvilágot látott hírre, miszerint ExxonMobil befektetni szándékozik a vállalatba. Az ügylethez tartozik, hogy pénteken zárul a Szibnyefty felvásárlása és a Jukoszba való olvasztása.