A múlt hét végén lekapcsolta az FBI a Full Tilt Poker, az Absolut Poker és a Pokerstars oldalakat, 11 embert vádolnak csalással, pénzmosással és illegális szerencsejáték szervezéssel, közülük nyolcan nincsenek az Egyesült Államok területén.
Régóta nem látják szívesen
Az Egyesült Államokban az online szerencsejáték szabályozása a szürkezónában van, a 2006-os szabályozás nem tiltja azt kifejezetten, ugyanakkor az amerikai pénzügyi szereplők nem vehetnek részt tudatosan szerencsejátékra szánt pénzek közvetítésében. A 2006-os törvény hatására sokan hagytak fel az online pókerrel, ám azóta a nagyobb oldalak számos kiskaput találtak, ám úgy tűnik, ezek sem voltak legálisak.
Az egyes tagállamok által szervezett lottók és még pár kivétel létezik a törvényben, így nem feltétlenül konzisztens a tiltás az azt támogatók érveivel. A tagállamok által szervezett lottók fontos bevételei a helyi költségvetéseknek, míg a pókeroldalak azok homályos legális státusa miatt nem járulnak hozzá az adóbevételek növekedéséhez.
Most a hatóságok mintegy 3 milliárd dolláros büntetést kívánnak az oldalakra kiszabni, míg a vádlottak akár több mint 20 évnyi börtönnel nézhetnek szembe. Az oldalak közlése szerint a nem-amerikai, például magyar felhasználóknak nem kell aggódniuk az oldalakon elhelyezett összegek miatt, azt vissza fogják fizetni. A hatósági akciónak sem célja, hogy az egyszerű játékosokat támadja, ugyanakkor a razzia hatása valószínűleg jóval túlgyűrűzik az amerikai határokon.
Az események kapcsán számos oldal felfüggesztette működését, és nem várható, hogy az amerikai játékosok a közeljövőben újra megjelennek az online térben. A PokerScout szerint a három érintett oldal forgalma 19 és 37 százalék közötti csökkenést könyvelt el. Az oldalak által támogatott, TV-által közvetített események és versenyek száma is jelentősen ritkulhat a fő finanszírozók kiesése miatt, miközben az élő póker egyéb lehetőségei sem fognak feltétlenül felfutni.
Nem az első eset
A most hivatkozott törvény 2006-os meghozását követően hasonló helyzet állt elő, melynek következtében csak lassan jött létre újra az az online piac, ami a törvény előtt létezett. A magyar játékosok természetesen nem célpontjai a razziáknak, és pénzük is biztonságban van, ám jóval kevesebb helyen lesz lehetőségük a játék folytatására, és nehezebbé válhat a póker mint megélhetés számukra.
Tátár Gergely, a Magyar Pókerszövetség elnöke kérdésünkre elmondta, hogy a razzia meglepetésként érte a pókertársadalmat, hiszen a 2006-os, az online szerencsejátékot gyakorlatilag betiltó törvényt követően folyamatosan puhulni látszott az amerikai szabályozás és kormányzati hozzáállás és sokan reménykedtek a játék legalizálásában.
Tátár szerint a razzia háttéreben az élőjátékokat szervező nevadai pókertermek állhatnak, akik részesedést is szereztek a legrégebbi, tavaly önként 300 millió dolláros büntetést fizető partypoker.com oldalban. Az elnök szerint ami most történik az leginkább az adminisztratív protekcionizmus szavakkal írható le. Ez azonban akár a játék későbbi legalizálásához is vezethet, most, hogy a piacot megtisztították a konkurenciától. A hárommilliárd dolláros büntetés is az oldalak ellehetetlenítését célozhatja, annak mértéke irreálisan magas. Összehasonlításként a legnagyobb oldal, a Pokerstars napi profitja mintegy 1,7 milló dollár körül mozog.
Tátár Gergely kérdésünkre azt is elmondta, hogy mintegy félmillió magyar rendelkezik regisztrációval pókeroldalakon, közülük 200-300 ezer lehet aktív játékos. A legkisebb, 1000-1500 fős csoport, a megélhetési pókeresek köre, akik számára lehet a legkellemetlenebb az Egyesült Államok által életbe léptetett tiltás, hiszen az amerikai játékosok gazdagnak számítottak, és sokan voltak hajlamosak könnyelműen játszani. A pókerből élők számára az európai környezetben nehézkesebb lesz a helytállás, és a korábbi bevételek biztosítása.
Az érintett oldalak azt közölték, hogy folytatódik a játék a nem amerikai játékosok részére - a Fult Tilt Poker esetében például .co.uk végződésű domainjén-, ugyanakkor a célba vett három oldal letiltotta a valós pénzzel történő játékot amerikai ügyfeleire nézve. Tátár Gerely szerint a korábban 5-10 percig tartó kifizetési folyamat játékosok beszámolói szerint mára két és fél napos procedúrává változott a tömeges kivonások következtében. Maguk az oldalak sem elérhetőek, ám a korábban letöltött kliensek segítségével a játék folytatódhat az Egyesült Államokon kívüliek részvételével.
Az internetes szerencsejáték számos országban legális, az online terek szabályozása pedig nehézkes. A jövőt a legális, adózó iparággá alakítás jelentheti a tengerentúlon, hiszen nehéz elképzelni, hogy hosszú távon fenntartható a tilalom.
Kosztolányi Bálint
mfor.hu