A fiatal labdarúgó-rajongók arról álmodnak, hogy egyszer majd kedvenc csapatukban játszhatnak, az öregebbek pedig arról, hogy megvásárolják azt. Mivel a legtöbb embernek egy klub túl drága, egy-egy sikeres vagy szépreményű együttes többnyire gazdag befektetők kezében köt ki, ami (mint ahogy azt a Ferencváros-Várszegi Gábor vagy éppen a Manchester United-Malcolm Glazer-ügy bizonyította) a szurkolók heves ellenállásába ütközhet.
Az ingatlan a legfőbb érték
Bár az ígéretek szerint a magyar csapat esetében három potenciális befektető is akadna, ám az tény, hogy a közönségkedvenc együttes végül nem tudott saját jogon visszajutni az első osztályba, elveheti a hongkongi, skót vagy magyar invesztorok kedvét. Igaz a Ferencvárosnál - a magyar labdarúgás mélyrepülését és kereskedelmi értékét figyelembe véve - a befektetők sokkal inkább aspirálhatnak a kitűnő fekvésű Üllői úti ingatlanegyüttes megszerzéséből adódó haszonra, mint az esetleges nemzetközi kupaszereplésnek köszönhetően befolyó eurómilliókra.
A távközlési cég már az év elején bejelentette, hogy csak akkor lehet szó a kontraktus megújításáról, ha a csapat kivívja a nemzetközi kupaszereplést. Mivel a Fradi idén a másodosztályban játszott, így ez csak a Magyar Kupa elnyerésével lett volna lehetséges, ami azonban nem sikerült. Az ftc.hu szerint a T-Mobile egyébként nem fordul el teljesen a klubtól: a jövőben három esztendőn át támogatja a ferencvárosi utánpótlást évi hárommillió forinttal. A pénzt arra fordítják, hogy a legtehetségesebb gyerekek megfelelő körülmények között készülhessenek.
A szurkolók sem segíthetnek
Magyar Balázs, a Ferencváros Szurkolók Szövetségének (FSZSZ) elnöke szerint a befektetők és szponzorok felkutatása, a velük való tárgyalás és a megegyezés egy olyan professzionális klubnál, mint a Ferencváros nem a szurkolók, hanem a vezetőség dolga. A rajongók nem tudnak mást tenni, mint bizakodva várják az elnökségtől érkező híreket a sikeres tárgyalásokról.
Amennyiben továbbra sem sikerül a klubvezetésnek megnyugtató megoldást találnia az egyesület nehéz anyagi helyzetére, a rajongók nem fogják finanszírozni az FTC működését, véli az FSZSZ vezetője. Ők a csapatot többek között a belépőjegyek megvásárlásával és az éves szinten 12 ezer forintos klubtagsági igazolvány kiváltásával is támogatják. Több segítséget tőlük elvárni Magyar Balázs szerint irreális.
Anglia: klubtulajdonos lehet 35 fontért
Brooks az áprilisban indított honlapján keresztül (myfootballclub.co.uk) toboroz tulajdonostársakat, akik 35 font (70 dollár) leszurkolásával klubtulajdonosok lehetnek. A szervező szerint amennyiben legalább ötvenezer jelentkezőt sikerül regisztrálni, akkor az összegyűjtött összegből már meg tudnak szerezni egy alsóbb osztályban szereplő csapatot. Bár Brooks konkrét együttest nem nevezett meg, az Economist írásában az egykor szebb napokat látott Leeds United megszerzését valószínűsíti, s az eddig regisztráltak szavazatai is ezt a vágyat tükrözik.
A szervező szerint a szurkolók által megvásárolt klub - azáltal, hogy non-profit célokat követ - eredményesebb lehet, mint versenytársai, hiszen nem áll mögötte olyan befektetői csoport, amely a sport- helyett kizárólag a pénzügyi eredményeket nézi. A Drukker FC-nek így nem kell eladni jó játékosokat csak azért, mert megugrott a piaci értékük. Egy-egy sikeres tranzakció eredményét sem arra fogják fordítani, hogy a nyereséget osztalék formájában kivegyék, hiszen az alapszabály szerint minden bevételt vissza fognak forgatni a csapatba. A kezdeményezés komolyságát alátámasztandó, a szurkolói részvénytársaság egy jónevű menedzsert, Michael Fiddyt, a Fulham korábbi ügyvezető igazgatóját kérte fel a megvásárolandó együttes átvilágítására.
A klub, ahol mindenki irányít
Szakértők szerint a legnagyobb buktatót a Drukker FC tervezett operatív működése jelentheti, hiszen a játékosok vásárlásától és eladásától kezdve a taktikán át, még a csapat összeállítását is a tulajdonosok dönthetnék el - mégpedig online szavazáson. Ez ugyan a labdarúgásban korábban elképzelhetetlen transzparenciát biztosítana, ám az esetleges nézeteltérések miatt a gördülékeny működést is akadályozhatja.
Ráadásul elemzők szerint egy ilyen döntési mechanizmushoz igazodó edzőt igen nehéz lesz keríteni, hiszen ő csak mint tanácsadó és végrehajtó venne részt a munkában, a hagyományosan megszokott döntéshozatalt elvennék tőle.
Király BélaMenedzsment Fórum