Az új eljárásnak több kézzelfogható előnye is lesz. Egyrészt nem kerül majd pénzbe - eddig ugyanis az alapítás illetéke tízezer, a módosításé pedig háromezer forint volt, ez most megszűnik -, másrészt az egyéni vállalkozónak már nem lesz kötelező egyedül eljárnia, a feladatokat rábízhatja meghatalmazottra is (eddig kötelező volt a személyes jelenlét). Az elektronikus ügyintézésből az is következik, hogy az egyéni vállalkozói igazolvány nem lesz feltétlenül kézzelfogható. Alapesetben nem jár majd, csak a számát kapja meg a vállalkozó; ha szeretné, akkor kiválthatja fizikai formában, ám ez nem lesz kötelező.
Az egyéni vállalkozók még egy lehetőséggel élhetnek januártól: adott esetben vállalkozásukat egyéni céggé alakíthatják. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozás saját vagyonnal rendelkezhet, amely független a vállalkozó saját vagyonától. Arról a vállalkozó maga dönthet, hogy korlátolt vagy korlátlan felelősséget kíván-e. A korlátolt felelősség választásához - hasonlóan a klasszikus cég alapításához - a vállalkozó maga határozhatja meg a vállalkozás vagyonát. Fontos, hogy a folyamat irreverzibilis: ha egy egyéni vállalkozó úgy dönt, hogy egyéni céggé alakul, később már nem térhet vissza egyéni vállalkozásba. Az egyértelmű ügymenet érdekében ráadásul az áttért vállalkozónak töröltetnie kell magát a vállalkozói nyilvántartásból is.
A már működő egyéni cégeknek is meglesz a lehetőségük arra, hogy korlátolt felelősségűvé váljanak, ám a korábbi ügyletekért a továbbiakban is korlátlan felelősség terheli majd őket. (Vagyis nem lehet majd egyszerűen azzal kimenekülni a kötelezettségek alól, hogy korlátolt felelősséget választva a kötelezettségre nem ad fedezetet a vagyon.) Az egyéni cégeknek hat hónapjuk lesz eldönteni, hogy élni kívánnak-e az új lehetőséggel, írja a Napi Gazdaság.