A cikk Marty Lyons esetét hozza fel példának. A kis céget vezető menedzser egy teszt-kérdőívben a következő évre a stáb bővítését jelölte meg célként, majd mindössze egy munkahellyel toldotta meg a meglevők számát, emellett pedig a valóságban elbocsátásokat tervezett, bár ezeket a lehető legkésőbbre szándékozta kitolni. A Lyons által felvett egyetlen munkatárs egy hatékonysággal foglalkozó szakember volt, akit a tíz kolléga munkájának intenzitásának fokozására vettek fel.
Mindez a Wall Street Journal cikke szerint példa arra, hogy míg a legutóbbi időszakban számos kutatás során a munkaadók jelentős mértékű toborzást irányoztak elő erre az évre, nem biztos, hogy mindez ténylegesen munkaerőpiaci bővülést hoz majd magával. A gazdaság irányítói a felmérések szerint optimisták, azonban valójában egyelőre senki sem kívánja növelni a humán erőforrásra fordított keretet, ehelyett a meglevő alkalmazottakat kívánják hatékonyabban 'kiaknázni' a vezetők. A hosszas krízis után újra emelkedő bevételekből egyelőre nem kívánnak költekezni a gazdasági szereplők, legyenek bármilyen optimisták.
Az amerikai Business Roundtable szerint a következő hat hónapban a vállalatok vezetőinek 33 százaléka kíván új embereket felvenni, és csak 22 százaléka tervez elbocsátásokat. Az Economy.com felmérése hasonló adatokat mutat: eszerint háromszor annyian szándékoznak új alkalmazottakat szerződtetni, mint ahányan meglevő munkatársaktól akarnak megválni. A kedvező várakozások ellenére az USÁ-ban 2001 óta megszűnt 2,3 millió munkahelyből eddig mindössze 700 ezer teremtődött újra.
A kérdőívek sokak szerint nélkülözik a mélyebb kérdéseket, és nem eléggé átfogóak, emellett miközben azt kérdezik, hány embert akar toborozni az adott vállalat, nem kérdezik meg, párhuzamosan mekkora lesz az elbocsátás mértéke. A statisztikusok szerint az úgynevezett diffúziós index mutatja meg a tervezett és a valós munkahelyi mozgás közti eltérést. Miközben a gazdasági vezetők kifejezik derűlátásukat a jövőre nézve, nem őszinték azzal kapcsolatban, mennyire fog a fellendülés tükröződni az ő foglalkoztatási politikájukban.
(Menedzsment Fórum)
Nem őszinték az alkalmazottakkal kapcsolatos felmérések
Sok esetben a cégvezetők nem őszinték az munkaerő-felvétellel és elbocsátással kapcsolatos szándékaikra rákérdező kérdőívek kitöltésénél, írja a Wall Street Journal.