Őszinteség mindenek felett
Mivel az ajánlólevél célja, hogy a jelölt személyiségét fesse le, az öt-hat éves referencia nem megfelelő. Túl távoli ahhoz, hogy hitelt érdemlő legyen - véli Kiss Gabriella. Az objektivitás pedig egyrészt azért fontos, mert a pályázónak is kellemetlen, ha az ajánlólevélben a valóságtól elrugaszkodott jellemzés szerepel, majd néhány hét után útilaput kötnek a talpára. A túlzott dícséret azért sem előnyös, mert elbizonytalanítja a munkáltatót: tisztában van azzal, hogy senki sem tökéletes, és azzal is, hogy csak kivételes esetekben fordul elő, hogy a pályázó rendelkezik mindennel, ami az adott munkakör betöltéséhez szükséges.
Az ajánlólevelet - ha nincs külön előírva - elegendő egy nyelven megíratni volt munkáltatónkkal. A tapasztalatok azt mutatják, még úgy is nehéz rávenni az elfoglalt vezetőket az ajánlólevél megírására, ha azt csak magyarul kell megfogalmazniuk.
Forrás: Jobpilot
Nem szívesen ad jó ajánlást az exfőnök
A legtöbb munkáltató előnyként értékeli, ha a pályázó megemlíti, rendelkezik referencia-listával, tehát olyan személyekkel, akiktől vélemény, ajánlás kérhető. A lista mellett konkrét ajánlólevéllel is erősíthetjük pályázati anyagunkat. Mivel a korábbi felettesek nem mindig festenek kedvező képet beosztottjukról, így a referencia rosszul is elsülhet.