Annak ellenére, hogy az uniós pályázatok dokumentációja egyszerűsödött, és az anyagok befogadásáról tájékoztató adminisztráció is gyorsult, a kis- és középvállalkozások számára még mindig vannak kritikus pályázati szakaszok - állítja Erdei Gábor, az Econ-Trust uniós pályázati szakértője.
Hozzáteszi: az egyik legfontosabb lépés a projekttervezés, mert ennek során kell a témát megfelelően lehatárolni, üzleti és finanszírozási ütemtervet készíteni, illetve ezzel együtt a jövőben fellépő kockázatokat előre mérlegelni. Gyakran megesik: egy cég végül azért dönt úgy, hogy mégsem indul a pályázaton, mert a 2007-es kiírásokban már megkövetelt mértékű árbevételnövekmény produkálását nem meri több évre előre bevállalni. Ez viszont a szerződéses kötelezettségek legfontosabb része.
Essősy Zsombor, a Magyar Pályázatkészítő Iroda ügyvezetője úgy látja, a most lezárult GOP-os pályázatok a szigorú feltételek ellenére is nagy népszerűségnek örvendtek. "Előzetes várakozásaink szerint másfél-, illetve kétszeres a túljelentkezés a támogatásokra, de Budapesten a kis keretösszeg miatt ez akár ötszörös is lehet."
Bár a Magyar Gazdaságfejlesztő Központ (MAG Zrt.) tevékenysége egyre inkább ügyfélbarát, akadnak még problémák. A biztosítéki rendszer könnyítéséről szóló, körülbelül egy hónappal ezelőtt született kormányhatározatot például még nem tudta követni eljárásában a közvetítő szervezet. E szerint a korábbi ötmillió forint helyett tízmilliós támogatás alatt nem szükséges biztosíték nyújtása, csökken a biztosíték előírt mértéke, a fenntartási időszakra pedig ötvenmillió forint alatt nem is szükséges.
Az első hetek reakciói alapján a kiíró Nemzeti Fejlesztési Ügynökség nem volt rest hozzányúlni a kritizált pályázati feltételekhez, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy várhatóan valamennyi lezárt kiírás dedikált kerete elfogy, a beérkezett összes igény pedig eléri a megnyitott kereteknek majdnem a dupláját - tartalmazza a Népszabadság cikke.