Ki a felelős? A rendező kötelességei
Ki a felelős?
A jelek szerint a Nexus Reklámügynökség nem mérte fel kellőképpen az időjárási körülmények tétjét. Annyi biztos, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat a főváros felé közelgő viharról 19.39-kor e-mailen értesítette a katasztrófavédelmet. Igaz, azt nem ellenőrizték, hogy célba jutott-e a figyelmeztetés, tisztában vannak-e az illetékesek a vihar várható erősségével. A korábbi gyakorlattal ellentétben idén a szervezők nem kérték fel időjárási biztosításra az intézetet, pedig a szolgáltatás költségei állítólag nem jelentősek.
A katasztrófavédelem csupán 23 óra után olvasta el a meteorológiai értesítést, ami azonban - az OKF állítása szerint - nem tartalmazott precíz adatokat a várható vihar pontos helyszínéről és ütőerejéről. Ha az üzenet el is jutott volna a vezetőkhöz, az valószínűleg nem változtatott volna az események menetén.
A hatóságok figyelmeztették a pirotechnikusokat, legyenek óvatosak, mert szélsőséges időjárásra lehet számítani. Az alvállalkozó szakemberei a leghevesebb szélben meg is szakították a tűzijátékot, azonban a pácba került nézők helyzetén ez már nem változtatott. A főpolgármester hétfőn úgy érvelt: nem Budapest rendezte az ünnepséget, s a szervezőket okolta a súlyos következményekkel járó helyzet kialakulásáért.
Egyébként a nagy tömegeket megmozgató rendezvényeket a résztvevők épsége érdekében biztosítani kell a szervezőknek. Ezt a szolgáltatást költségtérítés ellenében az Országos Mentőszolgálattól vagy egyéb, mentésengedéllyel rendelkező magáncégtől is igénybe vehetik. A mentési szervnek egyébként elenyésző bevétele származik a helyszíni biztosításokból: az intézmény hozzávetőlegesen 25 milliárd forintos költségvetéséhez képest 2004-ben 139 millió, tavaly pedig 122 millió forint folyt be ilyen jellegű szolgáltatásokból.
A rendezvények nézőszám és rizikófaktor szerint vannak csoportosítva, ennek alapján állapítják meg, milyen erőkkel kell kivonulni a helyszínre - tudtuk meg Balla Rozáliától. Az egészségügyi biztosítás igényét egy héttel az esemény előtt jelenteni kell. A rendezők sok esetben a várhatónál kisebb nézőszámot adnak meg, igyekezve leszorítani a költségeket.
A szabadtéri programoknál pontos előírások szabják meg, mely szakhatóságokkal kell felvenni a kapcsolatot, az önkormányzatoktól kezdve a tűzoltóságig. A hatóságok szolgáltatásainak egy része fizetős: ilyen az egészségügyi biztosítás mellett az őrző-védő alakulatok munkája is. A többségnél viszont csak bejelentési, illetve egyeztetési kötelezettsége van a szervezőknek a katasztrófa-elhárítás, a rendőrség, az önkormányzatok és a jegyzők felé.
Körte Ildikó - Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Augusztus 20: csökkenő büdzsé, kérdőjeles biztosítás
Ébresztő!
Elkelt az ünnepi tűzijátékok szállítója