2p

Bár ideális munkaerő nincs, ma a cégek a 25–45 éves dolgozókat részesítik leginkább előnyben - közölte a Világgazdaság szerdai száma.

Általános tendencia, hogy a magyar társadalom folyamatosan öregszik, 2021-ben a lakosság átlagéletkora 43 év lesz. Az előrelátóak igyekeznek vegyes munkahelyi csapatokat kialakítani, ahol a különböző generációk dolgoznak együtt. A legtöbb hazai cég azonban nem követi tudatosan a korfa változását.

Az IBM Magyarország és a GKIeNet reprezentatív kutatása szerint a 45 év felettieket sújtja leginkább az életkori diszkrimináció. A felmérés ötszáz, ötvennél nagyobb létszámú kis- és nagyvállalatnál térképezte fel az idősödő munkaerő helyzetét. A vállalatok közel egynegyede ismerte el, hogy az új kollégák kiválasztásánál számít az életkor, és a jövőben egyikük sem kíván 45 év felettieket felvenni. A 45-49 év közöttiek még semmilyen informális szociális védelmet nem élveznek az elbocsátásoknál, az 50-54 évesek felmondása esetén már látszik némi visszafogottság, a munkaadók megpróbálják kivárni azt az életkort, amikor már jogosultak az érintettek némi állami szociális védelemre - mondta Adler Judit, a GKI kutatója.

Tizenöt év múlva a 20-59 éves aktív korúak száma már félmillióval lehet kevesebb, mint 2001-ben, így a preferáltak is kevesebben lesznek. Az idősek helyzetén javíthat a magyar kormány által bevezetett prémiumévek program, mely az öt évvel nyugdíj előtt állók részmunkaidős alkalmazásához biztosít járulékkedvezményt. Itthon egyelőre nem népszerű a 4-6 órás foglalkoztatás, mert az alacsonyabb fizetés miatt a nyugdíj is kevesebb lesz - olvasható a Világgazdaságban.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!