Egyenlő fizetés és egyenlő jelenlét a munkaerőpiacon
Az EU-ban egy másik fontos törekvés, egyben elvárás a szaktárcák felé, hogy minél nagyobb arányban legyenek jelen a nők a munkaerőpiacon. Magyarországon ma a nők 50 százaléka van jelen a munkaerőpiacon, ami jóval alacsonyabb az EU elvárásánál. Minél délebbre megyünk Európában, annál alacsonyabb a foglalkoztatottság, így a mediterrán államok is elmaradnak az EU-direktívától. Mint Treolstrup Isaken kiemelte, az Unión belül Dániában a legmagasabb a női foglalkoztatottság szintje, emellett párhuzamosan magas az egy nőre jutó gyermekek száma is, ami azt jelzi, az állam eredményesen segíti a család és a munka összehangolását.
A dán kormány segíti a nőknek az állami és magánszektor felső vezetésében való mind nagyobb jelenlétét. Ennek gazdasági okai is vannak: az a vállalat, melyben sok nő tölt be irányítói szerepkört, jobban teljesít, mint ahol férfi-dominencia van, mondta el a dán nagykövetség tanácsadója.
Ötven millió eurós esélyegyenlőségi program
Benedek Attila, az Európai Bizottság Magyarországi Delegációjának főmunkatársa a női szerepek változását elemezte a csatlakozás után. Benedek Attila beszélt a konferenciának a foglalkoztatással kapcsolatos szekciójának alapkérdéséről. A férfiak magasabb fizetését szerinte idehaza két dologgal magyarázzák: az erősebb nem többet, illetve szívesebben túlórázik, illetve hajlamosabbak harcba szállni a magasabb bérért.
Benedek Attila felhívta a figyelmet az Európai Bizottság alapszerződésére, melynek egyik pontja az alábbi: 'A közösség összes tevékenységének az egyenlőtlenségek megszüntetésére kell irányulnia, és ösztönöznie kell a férfiak és a nők közötti esélyegyenlőség megteremtését.' Ennek megvalósítását célozza az uniós Gender Policy.
Az EU a választás lehetőségét kívánja megteremteni az oktatás-képzés, a közszférában való részvétel, és a munkaerőpiac - bérek, munkahelyi bánásmód, részmunkaidős foglalkoztatás - terén.
Az úgynevezett Gender Politika szociális és munkaügyi területen segíti az esélyegyenlőséget. Benedek Attila kiemelte, hogy elavult a csak a bérkülönbségekre irányuló szemlélet. Tágabb koncepciót kell kialakítani, és mára 10-12 irányelv is szabályozza a nemi diszkrimináció megszüntetését. Az EU 50 millió euróval támogatja a Gender Stratégia célkitűzésének megvalósulását. Szintén segíti a munkaerőpiaci helyzet javítását az Equal Program, mely kilenc tematikus programmal támogatja a női munkavállalókat.
A gazdasági szférában az elsődleges feladat a probléma megértetése, és az úgynevezett Good Practice elterjesztése a versenyszférában. Fontos feladat a HR vezetők képzése, az esélyegyenlőségi stratégia bevezetése a köztudatba.
A magyar feladatok közé tartozik a törvényi szabályozás megteremtése, illetve az esélyegyenlőségi miniszteri poszt létrehozása. A szakminiszter bekerülhetne az EU Miniszterek Tanácsába, ami fontos eredmény lenne a területen, emelte ki a főmunkatárs.
Benedek Attila szerint a média nem kommunikálja kellőképpen az eredményeket, így azt, hogy a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség teljes jogú tag az Európai Nők Lobbiszervezetében.
Nők a döntéshozatalban: hazai és uniós sikerek
Március 19-én zajlott le a Nők a döntéshozatalban címmel rendezett konferencia, mely a nemek társadalmi és a gazdasági esélyegyenlőségével kapcsolatban vetett fel kérdéseket és lehetséges válaszokat.