2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Folytatódott a magyarországi bankpiac koncentrációja 2005 első hat hónapjában, az öt legnagyobb bankcsoport rendelkezett a bankcsoportok összesített konszolidált mérlegfőösszegének 74,2 százalékával, míg 2004 végén ez az arány 73,1 százalék volt - tette közzé a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerdán.

A bankcsoportok idei első féléves teljesítményéről szóló PSZÁF-tanulmány szerint a 13 magyarországi bankcsoport idei első féléves, 169,3 milliárd forintos adózott profitja 21,7 százalékkal haladta meg a 2004 első félévit. Valamennyi bankcsoport nyereséggel zárta az első félévet, a profit 87,2 százalékát az anyabankok termelték.

A bankcsoportok a kamatmarzs szélesen tartásával őrizték meg jövedelmezőségi szintjüket - állapítja meg a felügyelet. Az első felében a bankcsoportok átlagos, évesített, 4,9 százalékos kamatmarzsa alig volt szűkebb, mint az egy évvel korábbi 5,1 százalék, miközben a jegybanki alapkamat jelentősen csökkent.

A kamatmarzs 0,2 százalékpontos csökkenését a nem kamatból származó eredmény ugyanilyen mértékű növekedése pótolta - szögezi le a tanulmány. A csoportok működési hatékonysága is javult, ami hozzájárult a jövedelmezőség javulásához: az eszközarányos működési költségek a 2004 első félévi 3,7 százalékról 3,4 százalékra mérséklődtek.

Konszolidált jövedelmezőségük a már eddig is kedvező szintről tovább nőtt: eszközarányos nyereségük (ROA) a 2004 első félévi 2,4 százalékról 2,5 százalékra, tőkejövedelmezőségük (ROE) az egy évvel korábbi 28,4 százalékról 29,9 százalékra javult.

A bankcsoportok fizetőképességi mutatója mind az anyabankok, mind a csoportok esetében gyakorlatilag megegyezett a 2004 végi 12,9 százalékos auditált mutatóval. A leánycégek általában javították a csoport tőkehelyzetét, egyetlen kivételtől eltekintve a bankcsoportok fizetőképességi mutatói meghaladták az anyabankokét.

Néhány különösen aktív csoport fizetőképességi mutatója a 2004 végi állapothoz hasonlóan 10 százalék alatt maradt, esetükben a további növekedéshez szükségessé válhat a tőkebevonás - állapítja meg a PSZÁF tanulmánya.

A bankcsoportok 2005 első félévében a bankszektorral közel azonos mértékben fejlődtek: összesített, konszolidált mérlegfőösszegük 2005. június végén 14 137,1 milliárd forintra rúgott, 7,9 százalékkal volt több, mint 2004 végén. A teljes bankszektor mérlegfőösszege eközben 8 százalékkal bővült.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!