Az idén törölt cégek száma meghaladta a hatezret, ami csak kismértékű növekedés a tavalyi év ugyanezen időszakához képest. A törlések csaknem fele - 44 százaléka - a befejezett felszámolási eljárások után következett be, míg 2007. első negyedévében a törléseknek csupán a 34 százaléka származott felszámolásból.
A 2007. negyedik negyedévében jelentősen megugró végelszámolás indulások is folytatódtak az idén.
Az év elejétől már naponta közzétett felszámolási eljárások száma 2007 első negyedévéhez képest 14 százalékkal emelkedett, a végelszámolási eljárások száma pedig mintegy 200-zal haladta meg a tavalyi év azonos időszakát. Fizetésképtelenség miatt több, mint 40 cég kerül felszámolás alá minden nap.
A működő cégek adatváltozás-bejegyzéseinek a száma 20 százalékkal emelkedett az év eleje óta. Ennek fő oka valószínűleg a 2008. január 1-jétől bevezetésre került tevékenységi kör kódrendszer változása. A cégeknek a tevékenységi köreik új besorolását az első félév végéig kell bejegyeztetni.
A magyar gazdaság kifehérítése, a folyamatok átláthatósága és kontrollálása egyaránt állami és piaci érdek, véli Csorbai Hajnalka, az Opten Kft. stratégiai igazgatója, aki szerint "a Magyarországon működő több, mint 530 ezer társas vállalkozás már így is messze több annál, mint amennyi hazánkban gazdaságosan, tisztán és racionálisan képes lenne működni." Pedig a működő cégek száma előreláthatóan néhány évig még emelkedő tendenciát mutat.
A bejegyzendő cégadatok ellenőrzésének szigorítása remélhetőleg megakadályozza, hogy a társas vállalkozások nehezen tisztuló állománya újabb fiktív vagy alvó cégekkel gyarapodjon, tette hozzá Csorbai Hajnalka.
MTI/ Menedzsment Fórum