3p

A bankszektor 2002. első félévi előzetes teljesítménye alapján nem lehet egységesen a bankszektor egészének meglepően jó, vagy esetleg 2001 félévéhez képest tovább javuló teljesítményéről beszélni - olvasható az MKB jelentésében. Jóllehet a publikus féléves adatok köre még szűk, ebből úgy tűnik, hogy a szektor tagjainak teljesítménye közti divergencia 2002-ben várhatóan növekszik.

Ugyanakkor az egész év értékelésénél majd figyelembe kell venni, hogy 2001 folyamán három szabályozás-változásból eredő rendkívüli tényező növelte a szektor jövedelmezőségét. A devizakereskedelem és -árfolyamváltozás nyeresége tavaly 18 %-kal emelkedett, amiben számottevő szerepet játszott a sávszélesítés és devizaliberalizáció piacélénkítő hatása. A második tényező 2001-ben a szabályozási, számviteli szabályok miatt megszűnő országkockázati céltartalék, árfolyamkockázati céltartalék, ill. árfolyamveszteségre képzett céltartalékok felszabadításának egyszeri eredményjavító hatása (összesen kb. 12 Mrd Ft). Ugyancsak az eredményeket növelő hatása volt az általános kockázati céltartalék képzésére vonatkozó minimumkövetelmény megszüntetésének (kb. 10 Mrd Ft).

A nettó díj- és jutalékbevételek erőteljesebben 26,8%-kal bővültek, igazolva, hogy a bankok próbálják az egyéb jövedelemelemek súlyát növelni. A kiélezettebb versenyt tükrözi, hogy a kamatrés leegyszerűsítetten kalkulált 3,9 %-os értéke 2002.I.félévében valamelyest csökkent a 2001 első félévi értékhez képest (4,1%).

A főbb jövedelemelemek közül a banküzemi költségek az időszak során 12,2 %-kal, azaz az inflációt meghaladóan emelkedtek, melynek legfontosabb eleme a személyi jellegű kifizetések 18,3 %-kal haladták meg a tavaly első félévi értéket, igaz az alkalmazotti létszám is számottevően növekedett (661 fővel a vizsgált bankok körében).

A dinamikus ügyfélhitelállomány-növekedés által vezérelt mérlegfőösszeg növekedés meghaladta az eredménynövekedés dinamikáját a bankszektor egésze szintjén, az egyedi eltérések növekedése mellett.

A kereskedelmi bankok korrigált mérlegfőösszege a bővülő üzleti aktivitásnak köszönhetően az ügyfélhitelek dinamikáját meghaladóan 23,1%-kal nőtt az elmúlt 12 hónap során, miközben a vezető bankok tőkemegfelelési mutatójának átlaga mintegy 0,7 %-kal csökkent.

A lakossági hitelezés kiemelkedő dinamikája elsősorban a hagyományos, széles fiókhálózattal rendelkező lakossági bankok eredményének javulásában nyilvánul meg, míg az alapvetően vállalati ügyfeleket kiszolgáló bankok eredményei inkább stagnáltak vagy romlottak. A fúzionált bankok közül a K&H tette közzé eredményeit, mely a tavalyi veszteséges évhez képest jelentős javulást mutat. Ugyanakkor a KH pozíciójavulásától és az OTP kiemelkedő eredményétől tisztítottan a szektor adózás előtti profitja elmarad a tavalyi első félévi eredménytől.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!